• BIST
  1524.49
 • Dolar
  7,4627
 • Euro
  9,0240
 • Altın
  437,8100
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
04 Nisan 2020 Cumartesi 18:56:00 - Güncelleme:04 Nisan 2020 Cumartesi 19:03:00

Koronavirüs aşısı bulundu mu? İşte Kovid-19 aşı ve tedavide son durum

Kaynak: İHA

ABONE OL

Korona virüs dünya genelinde milyonları geçen vaka sayısına ulaştı. Dünyayı pençesine alan salgın sonrası tüm dünya aşı için harekete geçti. Miyonlarca insanın da gözü kulağı aşı için gelecek güzel haberlere kilitlendi. Korona virüs aşısında son durum nedir? İşte detaylar...

Korona virüs salgını çıktığından ve dünyayı etkisi altına aldığından beri aşı geliştirme konusunda çalışmalar var. Aşı çalışmaları birçok ülkede devam ediyor maalesef şuan korona virüs için bir aşı bulunamadı. Bu kritik süreçte Aşı için çalışma yapan ülkelerden sevindirici haberler de gelmeye devam ediyor.

Rusya'nın daha önce duyurduğu korona virüsü aşısının bazı hayvanlarda testlerinin tamamlandığı duyurularak insanlarda Haziran ayından itibaren deneneceği açıklandı.

Rusya'nın geçtiğimiz haftalarda korona virüsüne karşı geliştirdiği ilacı dünya kamuoyuna duyurmasından sonra aşının test aşamalarıyla ilgili Vektor Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Bilim Merkezi'nin Başkanı Rinat Maksyutov, Rus devlet televizyonuna çalışmanın detaylarını anlattı.

Aşının laboratuvar çalışmalarını devam ettiğini söyleyen Maksyutov bazı hayvanlarda testlerin tamamlandığını söyleyerek, “Şu ana kadar aşı fareler ve gelincikler üzerinden denendi.

Primatlar üzerinde aşılama süreci devam ediyor. Laboratuvar ortamındaki çalışmaları primat testlerini tamamladıktan sonra Nisan ayı sonuna kadar tamamlayacağımızı düşünüyoruz.

Ardından bilimsel çalışmalara devam ettikten sonra Haziran ayında da aşının insanlar üzerinde denenmeye başlayacak” dedi.

RUSYA'DA VAKA SAYISI 5 BİNE YAKLAŞTI

Rusya'da aşı çalışmaları devam ederken ülke genelinde vaka sayılarında da hızla yükseliş görülmeye devam ediyor.

Rusya Korona Virüsü ile Mücadele Merkezi tarafından yapılan yeni açıklamada 78 bölgede toplam vakanın 4 bin 731'e ulaştığı ifade edilirken ölü sayısının 43'e ulaştığı duyuruldu. Son 24 saatte toplam 52 kişi iyileşirken en çok vaka kaydı yine Moskova Bölgesi'nde görüldü.

Etiketler : koranavirüs aşı tedavi