0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
15 Ekim 2021 Cuma 07:30:00 - Güncelleme:15 Ekim 2021 Cuma 07:30:00

Bu belirtiler varsa aslında uyumuyorsunuz

Yaşam süresinin üçte birini oluşturan uykunun yeterli ve düzenli olmaması birçok sağlık sorununa zemin hazırlayabiliyor. Horlama ile başlayan ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilen uyku apnesi ise obezite, hipertansiyon, diyabet, kalp krizi veya inme gibi çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yaşam süresinin üçte birini oluşturan uykunun yeterli ve düzenli olmaması birçok sağlık sorununa zemin hazırlayabiliyor. Horlama ile başlayan ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilen uyku apnesi ise obezite, hipertansiyon, diyabet, kalp krizi veya inme gibi çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, "Uyku apnesi, geceleri birden fazla boğulma hissi ile uyanmanın ve oksijensiz kalmanın sonucu olarak, dinlendirici olmayan uykuya ve gündüzleri aşırı yorgunluğa neden olmaktadır. Gün içindeki uyku hali ve konsantrasyon bozukluğu diğer insanlar tarafından hissedilir derecededir. İleri hallerde, hastalar trafik ışıklarında beklerken bile uykuya dalabilmektedir" dedi. Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, uyku apnesinin belirtilerini şu şekilde sıraladı: "Başkaları tarafından duyulan gürültülü horlama ve aralıklı nefes kesilmeleri, bazen boğulur gibi uyanmalar ve uyku bölünmeleri, geceleri sık sık tuvalete gitme, aşırı terleme ve ağız kuruluğu, mide reflüsü, gün içinde aşırı yorgunluk ve halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, gündüz uyuklamalar, kilo alma."

Etiketler : horlama uyku Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu uyku apnesi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX