• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
26 Kasım 2019 Salı 08:00:00 - Güncelleme:25 Kasım 2019 Pazartesi 22:21:00

Biberiye çayı hafızayı güçlendirir

Kekik ve limon eklenerek içilen biberiye çayı, beyin hücrelerini koruyor, alzheimer'ı önlüyor. Ciltteki yaşlanma etkilerini azaltıyor.  

Her mevsim yeşil kalan, iğne yapraklı bir bitki olan biberiye, Akdeniz bölgesinde yetişir. Yeşil yapraklarına mor çiçeklerin eşlik ettiği biberiye, yemeklere ayrı bir lezzet katar. Özellikle patatese çok yakışan biberiyenin faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum ve B6 vitamini deposu olan biberiye ilaç sanayiinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Antioksidan ve antienflamatuar yönünden zengindir, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. 

SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN FAYDALI

Araştırmalar biberiyenin sindirim sistemi için son derece yararlı olduğunu ortaya koymuştur. İçerisindeki bileşenler sayesinde beyin hasarlarına karşı koruyucu özellik gösterir. Bu lezzetli bitki, ayrıca belleği güçlendirir ve konsantrasyon sorunlarını önler. Beynin yaşlanmasını geciktirdiği bilinen biberiyenin alzheimer tedavisinde ilaç olarak kullanılabilmesi için çeşitli çalışmalar halen sürüyor. Şimdiye kadar yapılan birçok çalışma, biberiyenin birçok kanser türüne karşı önleyici olduğunu ortaya koymuştur. Biberiyeyi yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz ya da günde bir fincan biberiye çayı tüketebilirsiniz. Kekik ve limonla karıştırarak elde edeceğiniz çay hafızayı güçlendirir ve alzheimer oluşumunu önler. 

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ETKİSİ VAR

Bitkisel tedavi uzmanları biberiye çayının faydalarını şu şekilde sıralıyor:  l Esanslı kokusuyla hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır. Bu yönüyle adaçayıyla benzerlik gösterir l Kaynamış biberiye çayının buharını solumak, baş ağrısına iyi gelir. Özellikle migren kaynaklı yaşanan ağrıların dindirilmesi için biberiye çayı tüketilmesi önerilir l Antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir l Hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim problemlerini önler l İdrar söktürücü etkisi vardır. Vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırır.  

TOK KARNINA İÇİLMELİ 

Bir limonun suyunu sıkıp kenara alın. Sıkılan limonun kabuğunu, bir tatlı kaşığı biberiye ve aynı ölçüde kekiği demliğe koyun. Üzerine 250 cc kaynar su ekleyin. Ağzını kapatıp demlemeye bırakın. 10 dakika sonra süzün, limon suyunu ekleyip için. Günde 3 kez, yemeklerden sonra içilmelidir. 

YEMEĞE TAT KATAR 

Taze biberiye limonataya katılabilir. Ekmek ve poğaça yapımında kullanılır. Kuru biberiye; adaçayı, mercanköşk, kekik, karabiberle uyumlu bir tat yakalar. Kurutulmuş biberiye  tatlı ve pizza yapımında kullanılabilir. Mangal yaparken közün üstüne konulan birkaç dal biberiye yemeğe ekstra bir tat katar.