• BIST
  1460.86
 • Dolar
  8,4047
 • Euro
  10,1808
 • Altın
  506,7560
0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Eylül 2018 Cumartesi 15:36:00 - Güncelleme:15 Eylül 2018 Cumartesi 15:59:00

Başınız sadece 15 derece öne eğildiğinde 8 kilogram daha yük boynunuza biniyor

Başın düz şekildeyken 4-5 kilogram olan ağırlığı 15 derece öne eğildiğinde 12 kilograma çıkıyor.

Boyun ve sırt ağrısı olanların sayısının genç nüfusta hızla arttığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, özellikle duruş bozukluklarının, boyun problemlerinden, düzleşme ve fıtık oluşumunu tetikleyen en önemli sebeplerden biri olduğunu söyledi.

Baş düz şekildeyken karşıya bakarken kafa ağırlığının 4-5 kilogram, baş 15 derece öne eğildiğindeyse 12 kilogram olduğunu belirten Dr. Ali Şahabettinoğlu, 60 derece öne eğilmenin boyna 27 kilogram yük bindiğirdiğini ifade etti. Şahabettinoğlu, "Bu yükün genç yaşlardan itibaren devam etmesi, boyun omurlarında aşınma, boyun omurgasında düzleşme, hatta ters açılanma ve fıtık oluşumlarına zemin hazırlamaktadır. Boyun düzleşmesi genellikle aşağı bakma hareketini uzun zaman ve sık sık yapan kişilerde görülmektedir. Öğretmenler, aşırı kitap okuyanlar, uzun süreli ders çalışanlar, bankacılar, devlet memurları, gün içinde uzun süre bilgisayar kullananlar risk altındadır. Sadece dışarıda çalışanlar değil, evde örgü gibi el işleriyle uğraşan ev kadınları ya da sürekli cep telefonuyla ilgilenen her yaş grubu insan da boyun düzleşmesi ile karşılaşabilir" dedi.

İnsan ömrünün uzadığını belirten Şahabettinoğlu, "Hepimiz gelecekteki 'biz' için çalışıp, birikimlerimizi gelecekteki 'biz' için yaparken, maalesef bugünkü sağlığımızı ihmal edebiliyoruz. Emekli olduğumuzda düzenli miktarda gelirimiz olsun istiyoruz. Ancak genç yaşta sağlığımıza özen göstermediğimiz için bu birikimleri bu kez sağlığımızı geri kazanabilmek için harcamak zorunda kalıyoruz. Bugün vücuda yatırım yapılmazsa, diğer yatırımlar da tehlikeye girer. Maddi rahatın yanında sağlıklı olmak için de yapmanız gerekenler vardır. 'Emek olmadan yemek olmaz' atasözünden de anlaşılacağı gibi, yaşlanmadan 'yaş' alabilmek için çaba sarf etmemiz, bedenimize sağlık, ruhumuza huzur katacak uğraşlar edinmemiz gerekir. Günlük hayatın koşuşturmacası, iş yükündeki artış karşısında tabii ki uygulanabilir çözümler tavsiye etmek gerekir" diye konuştu.

(İHA)