• BIST
  115748
 • Dolar
  6,8651
 • Euro
  7,7447
 • Altın
  392,3100
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Ekim 2019 Perşembe 08:00:00 - Güncelleme:09 Ekim 2019 Çarşamba 21:25:00

Bağırsak dostu kekik çayı

Kekikle hazırlanan bitki çayı, bağırsakları çalıştırıyor, sindirimi düzenliyor ve kanser hücrelerinin oluşumunu önlüyor.   

Kekik hazmı kolaylaştıran, mikrop öldüren eşsiz bir bitkidir. Gerek yemeklerde salatalara baharat olarak, gerekse çay gibi içerek faydalanmak mümkündür. Uçucu yağlar, ‘timol’, ‘karvakrol’, ‘rosmarinik asit’ ve ‘ ursolik asit’ adı verilen maddeleri içerir. Bu maddeler sayesinde, kuvvetli mikrop öldürücü ve antioksidan etki gösterir. Serbest oksijen radikallerinin sebep olduğu zararları engeller, hastalıklara karşı direnci artırır, yaşlanmayı geciktirir. Yapılan araştırmalar, kekiğin içerdiği karvakrol maddesinin, tümörlerin gelişimini yavaşlattığını göstermiştir.

MUTLULUK HORMONU SALGILATIR

Kavrakrol, kanser hücrelerini intihara sürüklüyor, böylece kanser gelişimini durduruyor. Türkiye’de yetişen kekik türlerinde, ağırlıklı olarak karvakrol maddesi bulunur. Uzmanlar kekik tüketerek elde edilebilecek faydaları şu şekilde sıralıyor: Kansere karşı savaşır. Mikrop öldürücüdür, üst solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlatıcıdır. Antioksidandır, hücre hasarının önüne geçer. Yağlı ve karbonatlı yiyeceklerin midede neden olduğu gaz ve şişkinliğe birebir fayda sağlar. Mide ve yemek borusundaki toksinleri azaltmak için her gün bir bardak kekik çayı içilmesini öneren uzmanlar, çayın aynı zamanda ağız kokusunu da önlediğini belirtiyor. Böbreklerdeki sıvı oranını dengeleyerek zararlı bakterileri idrar yoluyla atar. 

KAS AĞRILARINI ÖNLÜYOR

Sporcuların sıklıkla yaşadığı kas ağrılarına da iyi gelen kekiğin içerdiği ayrıştırıcı bileşikler, kasların gerginleşmesi ya da sertleşmesini önleyerek vücudun daha rahat hareket etmesini destekler. Ayrıca kanda bulunan trombosit hücreleri dengeleyerek iltihap ve ödem oluşumunu da engeller. Yapılan araştırmalarda günde bir bardak kekik çayı ya da bir kase tavuk suyunun içerisine eklenen kekiğin beyinde bulunan dopamin ve serotinin mutluluk hormonlarının seviyesini artırdığı gözlemlenmiştir. Uzmanlar özellikle depresyona ya da strese meyilli kişilerin daha çok tüketmesi gereken önemli bir bitki olduğunu vurguluyor..