• BIST
  105520
 • Dolar
  6,8223
 • Euro
  7,5691
 • Altın
  379,2370
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Temmuz 2019 Pazar 08:00:00 - Güncelleme:21 Temmuz 2019 Pazar 09:26:00

Astımın doğal ilacı bamya tohumu

Ezilip toz haline getirilen bamya tohumu, zetinyağı ve balla karıştırılarak tüketildiğimde astım hastalarının şikayetlerini ortadan kaldırıyor.

İçeriğinde bulunan B, C, ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin olan bamya tohumu, diyabetten kolesterole, astımdan kolon kanserine kadar onlarca hastalığa iyi geliyor. Bamya sebzesinin faydaları kadar bamya tohumunun da sağlıklı olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Yeşil çiçekli bir bitki olan bamya, düşük kalorisinden dolayı, diyet yemeklerinde ve sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilir.

KANSER RİSKİ AZALIR

Yüksek lif içeriğinden dolayı tok tutarak hızlı kilo verdirir, aynı zamanda vücudun şeker miktarının dengelenmesi için de kullanılır. Yemeklerinize bamya tohumu ekleyerek birçok sağlık sorununu önlemeniz mümkündür. K vitamini açısından çok zengin olanbamya tohumu, bu sayede kemikleri güçlendirir. Lif bakımından zengin olduğu için diyabeti önler. Bamya tohumu kolesterol seviyesini dengeleme özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği vitaminler, dolaylı olarak kalp sağlığını korur. Bamya tohumunun içerdiği besin maddelerinin kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

BRONŞİTE ÇAREDİR

Çekilerek toz haline getirilen bamya tohumunun içine bal ve zeytinyağı eklenir. Macun kıvamına gelen bu karışım her sabah aç karnına bir çay kaşığı içildiğinde astım ve bronşite son verir. Çiğ veya pişmiş bamya tohumu düzenli tüketildiğinde kilo sorunlarını azaltabilir. Bamya sadece kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerde meydana gelebilecek besin açığını da giderebilir.