• BIST
  115748
 • Dolar
  6,8691
 • Euro
  7,7270
 • Altın
  392,4840
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Ekim 2019 Perşembe 08:00:00 - Güncelleme:09 Ekim 2019 Çarşamba 21:28:00

Antibiyotik etkili besinler

Özellikle mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanmamak için soğan, sarımsak, kırmızı biber ve ıspanağı sofranızdan eksik etmeyin. 

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikropları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir. Antibiyotik kullanmadan bağışıklık sisteminizi doğal formüllerle güçlendirmeniz mümkündür. Beslenme uzmanları, kış aylarında tüketilmesi gereken doğal antibiyotikleri anlattı. İşte vücudumuzu mikroplardan arındıran antibiyotik değerinde mucizevi besinler: 

BROKOLİ 

Brokoli, içerdiği sulforan maddesi sayesinde antioksidan aktivite göstererek bağışıklığı destekler. C vitamini ve E vitaminini bir arada içerdiği için bağışıklık sistemini uyarır. ABD'de yapılan araştırmada, çoğunlukla sigaranın sebep olduğu ve her yıl tüm dünyada 100 binlerce insanın ölümüne yol açan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) hasarının engellenmesinde, brokolide bulunan bu “sülforapan” maddesinin etkili olduğu ortaya çıktı. İçeriğindeki vitaminler sebebiyle   birçok hastalığa karşı kalkan oluşturur. 

ISPANAK 

Bağışıklık sisteminin süper besinlerinden biri olan ıspanakta A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, quarcetin hepsi bir arada bulunur. Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendiren ıspanağın içinde bol miktarda bulunan C vitamini ve folik asit sadece vücudu korumakla kalmıyor, aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşıyor. Kalp dostu olan ıspanak beyin yaşlanmasını geciktirici etkiye de sahiptir. Sağlık vaat eden ve tam da mevsimi olan doğanın bu mucizevi besinini bol bol tüketin. 

KIRMIZI BİBER 

İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü düşürüyor, mide asidini düzenliyor. Mikrop öldürücü özelliğiyle kış aylarında şifa kaynağı olarak öne çıkıyor.  

KEFİR

Kefir, hele de mikropların kol gezdiği bugünlerde vücut direncini artırmada birebirdir. Son yıllarda yapılan tüm çalışmalar, düzenli tüketildiğinde kefirin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya koymuştur. Gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemine yararlı oluyor. Ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı da fayda sağlıyor. Ülser, bronşit ve astım tedavisinde de  kullanılır.

SARIMSAK VE SOĞAN 

Özellikle çiğ tüketildiğinde içeriğindeki sülfürlü bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, kansere karşı koruyan sarımsak, hücre onarımını kolaylaştırır, ayrıca helikobakter pilori gibi bazı bakterilerin çoğalmasını önlüyor. Ancak aşırı tüketimi vücutta kanamalara yol açabiliyor. Kokusundan dolayı pek çok kişinin yemekten kaçındığı sarımsağa her gün iki diş sofrada yer vermek çok faydalıdır. Aynı aileden olan soğan da hücre hasarına karşı koruyan ve bağışıklığı kuvvetlendiren çok güçlü bir antioksidandır. 

ZENCEFİL

Aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketildiğinde, üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kansere dek birçok fayda sağlıyor. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının yanında mide bulantısına iyi gelen, kolesterolü düşüren ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunuyor. ABD'de Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir dizi araştırma, zencefilin yakın gelecekte kanser tedavisinde de kullanılabileceğini ortaya koydu. Taze zencefili rendeleyip içine limon ve bal koyarak elde ettiğiniz karışımdan sabahları bir tatlı kaşığı yiyerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. 

PIRASA 

Sağlığa faydaları çok fazla olan pırasa tam bir kalp dostu besindir. İçerdiği flavonoid ve kamferol sayesinde kan damarlarında meydana gelen hasarları gidermeye yardımcı olur. Sülfürlü bileşikler sayesinde de özellikle kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucudur. Ancak çok yüksek miktarda tüketildiğinde kalsiyumun vücutta kullanılmasını olumsuz etkileyebilir. Gaz yapan bir sebze olduğu için sindirim sistemi sorunları yaşayanların çok iyi pişirerek ve az miktarda tüketmesinde fayda var. Pırasayı sevmeyenler patatesle birlikte pişirerek püre haline getirilip çorbalarda tüketebilecekleri gibi, salatalara da soğan yerine doğrayabilir. Omlet ve menemene ilave ederek de kahvaltılarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.