0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Mayıs 2019 Salı 08:00:00 - Güncelleme:28 Mayıs 2019 Salı 08:00:00

Şükretmek kulluk alameti

Maddi veya manevi tüm nimetlerin Allah’tan geldiğini bilmeli, o güzel rızıklara karşı şükranımızı ibadetle göstermeliyiz. Bu, insanlar için kul olmanın gereğidir.

Şükür, yüce Allah'ın sayısız nimetlerine karşı kalp, dil ve bedenle övgüde ve teşekkürde bulunmak, nimetleri saygıyla itiraf etmektir. Kalbin şükrü, nimetleri verenin Allah olduğuna inanmak; dilin şükrü, Allah'ın verdiği nimetlere hamdetmek; bedenin şükrü, varlığını Allah'ın rızasına uygun bir şekilde sürdürmek, namaz, oruç gibi ibadetleri eda etmek ve O'nun yasaklarından uzak durup buyruklarını yerine getirmektir. Şükür, bir yaşama biçimidir. Kuran'ın ifadesiyle Allah'a kul oluşun bir gereğidir. 

UNUTMAK NANKÖRLÜKTÜR 

Nimeti vereni hatırlamak ve ona teşekkür etmek, hem nimeti artırır hem de bereketlendirir. Nimeti vereni tanımamak ve nimetin asıl sahibini unutmak ise nankörlüktür. Allah, insanın kendisine şükretmesini, nankörlük yapmamasını istemektedir. Rabbimiz, Kuran-ı Kerim’de “Eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz gerçekten azabım çok şiddetlidir” buyurarak yapılan şükrü karşılıksız bırakmayacağını söylemiştir. 

İSLAM AHLAKININ GEREĞİ 

İnsan, kendisine sayısız nimetler lütfeden Rabbine şükretmekle kalmamalı, iyiliğini gördüğü insanlara da teşekkür etmelidir. Kendisine bir iyilikte bulunana ya da hayrı dokunana teşekkür etmek, İslam ahlakının gereğidir. Hz. Peygamber, “Kendisine bir ikramda bulunulan kişi, imkânı doğrultusunda karşılığını versin. Bulamazsa (iyiliği yapana) övgüde bulunsun” demiştir. Yüce Allah’ın bizleri yoktan var ettiğini ve çeşitli nimetler verdiğini hiçbir zaman unutmamalı, bundan dolayı hayatımızın her anında şükretmeliyiz.

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX