• Bist 100
  115201
 • Dolar
  6,1259
 • Euro
  6,6194
 • Altın
  322,0790
İstanbul
3 / 12
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:00:00 | Son Güncelleme: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:06:53

Her hayrın anahtarı Besmele

Müslümanlara her vesileyle besmelenin önemini hatırlatmış olan Peygamber Efendimiz, Allah’a hamdederek başlanmayan işlerin, bereketsiz ve sonuçsuz kalacağını söylemiştir.

Besmele, genel anlamda hayırlı her işin başında Allah’ın adını hatırlamanın, özelde de “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla” anlamına gelen “Bismillâhirrahmânirrahîm” cümlesinin adıdır. Besmeleden maksat, Yüce Allah’ı hatırlamak ve O’nun ismini zikretmektir. İster dünyevi ister uhrevi olsun, bir Müslüman, her meşru ve anlamlı işinin öncesinde besmeleyi okuyup Allah’ı anmakla, Allah Teâla’nın ilahlığını, kendisinin de kulluğunu ifade etmiş olur. 

DİLİNİZDEN EKSİK ETMEYİN 

Anlamlı ve önemli bütün işlerin başında besmele çekilmesi gerekir. Müslümanlara her vesileyle besmelenin önemini hatırlatan Allah Resulü, bizzat kendisi de tüm işlerine besmeleyle başlardı. Resul-i Ekrem yemek yiyeceği zaman, evine girerken ve çıkarken, abdest alacağı zaman, genel olarak her hayırlı ve anlamlı işin başında dilinden besmelesini eksik etmemiştir. Diğer yandan suç ve günah sınıfına giren söz ve eylemlerden önce besmele çekilmesi ise uygun ve doğru bir davranış değildir. 

MEDENİYETLERİ ŞEKİLLENDİRDİ 

Müslümanlar, İslam tarihi boyunca kültür ve medeniyetlerini besmeleyle yoğurmuştur. Bütün Müslümanların sofrasında eller yemeğe besmeleyle uzanır. Vasıtaya onunla binilir. Hayırlı ve anlamlı işlere onunla başlanır. İbadetler onunla eda edilir. Bütün hatipler sözlerine onunla başlar. Camilerin en müstesna yerlerini o süsler. Hat sanatının şaheserlerinde yine o vardır. Şiirlerin, nesirlerin, bütün edebiyatın vazgeçilmezi odur. Kısacası o her hayrın anahtarıdır.