• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Kasım 2017 Cuma 00:08:00 - Güncelleme:17 Kasım 2017 Cuma 00:13:00

Değişim zamanı

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor. Uzmanlar tüm sürücülere ‘Kış lastiği kullanın, kaza riskini en aza indirin’ çağrısı yapıyor. Şirketler de otomobil sahiplerine uygun fırsatlı kampanyalar sunuyor. 

Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Cuma günü başlıyor. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere uygulanan 625 liralık ceza, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya yükselecek. 

GÜVENLİK ÖNEMLİ VE CAN KURTARIR

Ancak uzmanlar kış lastiğinin binek otomobil sürücülerinin de mutlaka kullanması konusunda uyararak, “Güvenlik için kış lastiği hayat kurtarır” değerlendirmesini yapıyor.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı  Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak.  

KIŞ BOYUNCA DENETİM SÜRECEK  

Söz konusu yetki, bakanlık tarafından valiliklere de devredilebilecek. Araçların denetimi, Ulaştırma ve Habercilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği personeli ile Emniyet  Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılacak. 

Kar yağmasını beklemeyin 

Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. 

Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı var. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.  

Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur.  

İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. 

Bu önerilere dikkat! 

Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri yapılarındaki özel kış karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir.  

Kaygan bir zemin üzerinde istediğinizde durabilmek, hareket edebilmekten çok daha önemlidir. Karla kaplı bir zeminde 50km/h süratte standart lastikle fren mesafesi 43 metreyken kış lastiği ile bu mesafe 35 metreye düşmektedir. 

Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kışın yaz lastikleriyle fren mesafesi uzar, virajda yerle teması çok iyi olmayan bir araç daha fazla dışarıya doğru savrulur, önden veya arkadan kaymalar artar. 

Kış lastikleri bölgesine göre soğukların başladığı ekim ile nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir.