• BIST
  115748
 • Dolar
  6,8612
 • Euro
  7,7521
 • Altın
  392,1350
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Mayıs 2019 Pazartesi 08:00:00 - Güncelleme:20 Mayıs 2019 Pazartesi 10:45:00

Başkan istedi efsane yeniden üretildi

Geçtiğimiz yıllarda daha heyecan verici otomobiller üreteceklerini açıklayan Toyota Başkanı Akio Toyoda, geliştirme aşamasından itibaren Supra modeline büyük önem vererek testlerini bizzat kendi gerçekleştirdi. Efsanenin 2019 yılı için üretilen 900 adedi tükendi, 2020'de araca sahip olmak isteyen 2 bin kişi ise şimdiden sıraya girdi.

Sevdi ÇAVUŞOĞLU

Toyota’nın spor otomobiller arasında bir “fenomene” dönüşen efsane modeli Supra, tamamen yeni beşinci nesliyle yollara geri dönüyor. Öne yerleştirilmiş altı silindirli motoru ve arkadan itiş gücüyle yeniden benzersiz bir sürüş deneyimi sunan Toyota GR Supra, sportif ruhuyla tekrar yollara çıkıyor. “Safkan bir spor otomobil” olarak nitelendirilen GR Supra Toyota’nın geçmiş Supra nesilleri ve orijinal 2000GT spor otomobilinin mirasından izler taşıyor. Gücü, çevikliği, hassas yol tutuşu, düşük ağırlık merkezi, kısa aks aralığı, geniş iz açıklığı ve hafifliğiniyüksek gövde sertliğiyle kombine eden Toyota GR Supra, aynı zamanda Toyota’nın başarılı yarış takımı “Toyota Gazoo Racing” tarafından geliştirilen ilk global GR modeli olarak da dikkat çekiyor. 

Başkan istedi efsane yeniden üretildi

TOYODA: SUPRA'NIN FANLARI GİBİ BEN DE ÜRETİLMESİNİ İSTİYORDUM

Geçtiğimiz yıllarda daha heyecan verici otomobiller üreteceklerini açıklayan Toyota Başkanı Akio Toyoda, geliştirme aşamasından itibaren Supra modeline büyük önem vererek ve testlerini bizzat kendi gerçekleştirdi. Başkan Akio Toyoda, GR Supra’nın önemini ise şu sözlerle değerlendiriyor: “Supra benim için kalbimde yatan eski bir dost gibi. Diğer üreticiler güzel prototiplerini ortaya koyarken ben artık üretimde olmayan eski bir Supra kullanıyordum. O zamanlar Toyota’nın yeni Supra üretme gibi bir planı yoktu. Ama tutkulu Supra fanları gibi, ben de içten içe onun yeniden üretilmesini istiyordum. Yeni GR Supra Nürburgring testleri sırasında doğdu ve kesinlikle daha eğlenceli ve daha iyi bir otomobil oldu.” 

Başkan istedi efsane yeniden üretildi

TOYOTA'NIN SPOR OTOMOBİL MİRASINA MODERN YORUM

GR Supra ilk bakışta markanın spor otomobil mirasını taşıdığını çok açık bir şekilde gösteriyor. 2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Belirgin arka kanat ve entegre spoyler de Supra’nın dikkat çeken yanları. Tasarımı, mümkün olan en iyi aerodinamik ve ideal ön/arka ağırlık dengesi gözetilerek elde edilen 1.55’lik “altın oran”la yapıldı. Ön tasarımda dördüncü jenerasyon Supra’dan esinlenilirken, motoru da soğutan büyük hava girişleriyle desteklenen ön ızgara, tasarıma ayrı bir şıklık getirdi. Arkaya meyilli kabin ise aracın farklı ve sportif duruşunu daha da güçlendiriyor. Araç, Avrupa’da standart olarak hafif ve yüksek sertliğe sahip 19 inç alaşım jantlarla sunuluyor.

HEYECANLANDIRAN KOKPİT KONSEPTİNE SAHİP KABİN

Toyota GR Supra’nın dış tasarımı gibi kabini de sıradışı özelliklere sahip. Sürücüyü tamamen aksiyonun içerisine alan kokpit konsepti, geleneksel GT düzenini, ultra modern fonksiyonlarla buluşturuyor. Supra’ya sürüş heyecanını artırmak amacıyla tek koltuklu yarış otomobillerinden ilham alan oturma tarzı adapte edildi. Alçak, ince ve yatay kokpit görüş açısını daha ileriye taşıyor. Kabinde aynı zamanda yüksek çözünürlüklü 8.8 inç göstergeler, gerekli olan tüm verileri sürücüye net bir şekilde sergiliyor. Yeni Toyota GR Supra’nın yarışlardan esinlenen deri veya Alcanta kaplı deri koltukları her zaman kusursuz destek ve konfor sağlıyor. 

340 BEYGİR GÜCÜNDE 3 LİTRELİK MOTOR

Saf sürüş heyecanını çift salyangozlu turbo beslemeye sahip altı silindirli, 3.0 litre motora sahip araçta, 340 HP ve 500 Nm tork üreten bu ünite, sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi. GR Supra, maksimum çekişin sağlandığı kalkış kontrol özelliğiyle 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede erişebiliyor. 

2019 SATIŞLARI BİTTİ, 2020 İÇİN 2 BİN KİŞİ SIRADA

2019 yılı içinde teslim edilecek 900 adetlik satış tamamlanırken, 2020 yılında satışa sunulacak araçlar için de 2 bin kişi şimdiden sıraya girdi. Ayrıca, ilk siparişleri veren müşterilere “Supra 900 Kulübü” ile özel ayrıcalıklar da sağlanacak. Supra 900 Kulübü üyeleri, 1’den 900’e kadar kendine ait bir üye numarasına sahip olacak ve bu üstün otomobilleriyle bir dizi özel deneyime davet edilecekler. Bunlar arasında Supra’nın yer alacağı Nürburgring 24 Saat yarışı ve Goodwood Hız Festivali gibi etkinlikler bulunurken, aynı zamanda üyelere özel hediyeler de gönderilecek.