0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Aralık 2021 Pazartesi 16:00:00 - Güncelleme:13 Aralık 2021 Pazartesi 16:00:00

Mucit kızlardan ‘kurtarma küresi'

YAŞAR Üniversitesi 3. sınıf öğrencileri Elifnur Akdolan ve Zeynep Gönülalan, 'kurtarma küresi' tasarımlarıyla endüstriyel tasarım yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

YAŞAR Üniversitesi 3. sınıf öğrencileri Elifnur Akdolan ve Zeynep Gönülalan, 'kurtarma küresi' tasarımlarıyla endüstriyel tasarım yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Öğrenciler, kurtarma küresini, Kastamonu Bozkurt'taki sel felaketinde çatıda tek tek kurtarılmayı bekleyen aileyi izledikten sonra tasarladıklarını söyledi.

Elifnur Akdolan ve Zeynep Gönülalan, "Sel olduğu zamanlarda insanların evini su basınca genelde herkes evin çatısına kaçıyor. Helikopterler uzun sürede, sadece tek bir kişiyi kurtarılabiliyor. Tasarladığımız kurtarma küresi sayesinde, insanları gruplar halinde aynı anda kurtarmak ve sarsmadan taşıyabilmek mümkün olabilecek" dedi.

Genç tasarımcılar, "Bebeklerin devrilmeyen yemek kaplarından esinlenerek tasarladığımız kurtarma küresinin mekanizması sayesinde de afetzedelerin sarsılmamasını hedefledik" dedi

Etiketler : Mucit kızlar Elifnur Akdolan Zeynep Gönülalan
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX