0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
05 Temmuz 2021 Pazartesi 11:07:00 - Güncelleme:05 Temmuz 2021 Pazartesi 11:07:00

Yapay zeka yeni iş alanlarını da beraberinde getirecek

Turkcell ana sponsorluğunda Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman'ın moderatörlüğünde Yapay Zeka Zirvesi gerçekleştirildi. 2021 ve sonrasına yön verecek yapay zeka trendleri ve uygulamalarının konuşulduğu zirveye Turkcell Yapay Zeka ve Analitik Çözümler Direktörü İnanç Çakıroğlu, Trend Micro Kamu Teknik Lideri Burak İnce, Logo Grup Teknoloji Başkanı, CTO İsmail Duran ve Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney katıldı.

4'üncü sanayi devrimi olarak öne çıkan Endüstri 4.0; üretim sürecinin dijitalleşmesini ve makinelerin birbirleriyle iletişime geçmesini tetikliyor. Endüstri 4.0 kavramının varlığından bahsedebilmek ise bazı teknolojilerin varlığı ile mümkün: Nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, artırılmış gerçeklik, siber güvenlik, üç boyutlu yazıcılar, robot teknolojisi ve büyük veri analizi gibi teknolojilerin temelinde yapay zeka geliyor. Platin Dergisi'nin gerçekleştirdiği zirvede de yapay zekanın önümüzdeki dönemde hangi seviyelere erişebileceği masaya yatırıldı.

Düzenlenen zirvede konuşan Turkcell Yapay Zeka ve Analitik Çözümler Direktörü İnanç Çakıroğlu, yapay zeka üzerine olan trendlerin her geçen gün hızla geliştiğini söyledi. Yapay zekanın son 5 yıldır yoğun bir şekilde hayatımızda olduğuna vurgu yapan Çakıroğlu, "Buhar devrimi neyse, Endüstri 4.0'ın yapı taşı da yapay zeka. Yapay zeka ile ilgili temel soru şu olmalı: Ben burada yapay zekayı neden ve hangi iş sürecinim için kullanmalıyım? 2020 ve 2021'de pandemiyle birlikte hayatımız teknolojik anlamda da değişti. Herkes işini dijital ortamlara taşımaya başladı. Bu bağlamda e-ticaret sektörü, hedefli pazarlama, öneri motorları, robotik süreç otomasyonu gibi teknolojiler hızla hayatımızın bir parçası haline geldi. Çakıroğlu, yapay zekanın pazarlama alanında da varlığını güçlendireceğini söyledi. Yapay zekanın yeni müşteri kazanımı, müşteri tutundurma, müşteriye en iyi öneriyi sunabilme gibi kavramları öne çıkaracağının altını çizen Çakıroğlu, müşteri deneyimi dendiğinde de analitiğin gücünün öne çıkacağını belirtti.

"Yüklü yatırımlara ihtiyaç olmayacak"

Artık tüm şirketlerin mobil uygulamalar, web siteleri, sesli kanallar ve anlık bildirimler gibi farklı platformlar üzerinden müşteriye dokunduğunu dile getiren Çakıroğlu, dijital kanal üzerinden müşteriyle etkileşimin ölçüldüğünü vurgularken, bu noktada da öneri motorlarının öneminin daha fazla anlaşılacağı bir döneme girdiğimizi söyledi. Yapay zeka ile anlamlandırılmış tüketim alışkanlıklarının işlenip, bunun bir öneri olarak sunabilen uygulamaları göreceğimizi aktaran İnanç Çakıroğlu, "Teknoloji tarafında tüm şirketlerdeki soru şu: 'Ben kurum içinde kendi teknoloji ekibimi mi kurmalıyım, yoksa bu hizmeti dışarıdan mı almalıyım?' Şu noktada platform için ücret ödeyerek, platformun ürettiği hazır iş modelleri üzerinden hizmet alabiliyorsunuz. Bu da çok yüklü teknoloji yatırım yapmadan, yapay zeka çözümlerini kurum içinde uygulamanıza yarıyor." diye konuştu. Yakın dönemde bir yapay zeka ile konuştuğumuzu fark etmeden iletişime geçeceğimizi kaydeden İnanç Çakıroğlu, "Ortak veriler üzerinden iş yapılacak. Yapılandırılmış verileri de daha fazla işleyecek platformlar devreye giriyor. Yapay zeka servislerine artık bulut üzerinden erişebiliyorsunuz." dedi. Çakıroğlu, Turkcell'in de yapay zeka hizmetlerini mikro servis mimarisinde bulut üzerinden kullanıcılara sunduklarını kaydetti.

"Manipülasyon ve güvenliğe dikkat"

Trend Micro Kamu Teknik Lideri Burak İnce ise siber güvenlik şirketi olarak biz de yapay zekanın manipülatif taraflarına dikkat çekti. "Evimizde online filmleri izlediğimiz platform, ben hangi filmleri seversem karşıma onu getiriyor. Fakat burada biraz daha ileriye giderek yapay zeka şunu da yapıyor: aynı filmler için farklı posteriyle bana sunuyor. Yani ben duygusal bir insansam, bana filmin duygusal bir sekansının posterini gösteriyor. Fakat siz savaş filmlerini seviyorsanız, o filmin içindeki savaş sekansının posterini çıkarıyor bir başkasına. Yani bir yönlendirilme durumu söz konusu" diyen İnce, bu noktada verilerin üçüncü kişilerin elinde olmasının bazı hoş olmayan durumlar yaratabileceğini de hatırlattı.

Siber güvenlik olgunluğunun pandemi döneminde biraz geri planda kaldığını belirten İnce, bu durumun yoğun biçimde kullanımdan kaynaklandığını dile getirdi. "Biz buna şirket olarak hazırdık, şimdi insanlar da bunun önemini anladı. Pandemide sadece kullanıcılar ofis dışına çıkmadı, sunucular da ofis dışına çıktı. Böyle olunca da kurumun güvenli sınırları da ortadan kalktı. Şu anda servislerin bir kısmı şirkette, bir kısmı bulutta. Böyle olunca da güvenlik sorunu söz konusuydu" diyen İnce, kendilerinin de bu süreçte müşterilerinin içlerinin rahat olmasını sağladığını anlattı.

Etiketler : Siber güvenlik Trend Micro Kamu Teknik Lideri Burak İnce Turkcell Yapay Zeka ve Analitik Çözümler Direktörü İnanç Çakıroğlu
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream ======= >>>>>>> Stashed changes