• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Ocak 2019 Salı 08:00:00 - Güncelleme:21 Ocak 2019 Pazartesi 20:18:00

'Verilen sözler tutulmazsa beklemeyiz'

Fırat'ın doğusuna harekat için tüm hazırlıkların  yapıldığını belirten Erdoğan, verilen sözlerin yerine gelmesi için Türkiye'nin sonsuza kadar beklemeyeceğini söyledi. 

Erdoğan Suriye'deki gelişmelere değindiği konuşmasında, “Ülkemize en ufak bir saldırıda bulunanlar bunun bedelini çok ağır ödeyecekler. DEAŞ başta olmak üzere YPG, PYD hepsi, bunun bedelini ağır öderler. Onun için kimse bizi rahatsız etmeye kalkmasın” diye uyardı. 

GÜVENLİ BÖLGE 

“Birileri siyaset yoluyla, birileri sahada silahla, birileri masada diplomasiyle Türkiye'yi yeniden kendi kafalarındaki o dar kalıplara sokmak için cansiperane bir şekilde çalışıyor. Halbuki artık o günler geride kaldı. Bir başka ifadeyle cin şişeden çıktı” diyen Başkan Erdoğan, “Güvenli bölge teklifimiz terör örgütlerini Türkiye'nin kontrolünde bir şekilde sınırlarımızdan uzak tutma amacını taşıyor” açıklamasında bulundu. 

ADIMIMIZI ATARIZ 

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerika, Rusya ve diğer kesimlerle olan görüşmelerimizin anlayış birliğine varılarak sonuçlanmasını canıgönülden arzu ediyoruz ama bu demek değildir ki ilanihaye bekleyecek, gözümüzün önünde yürütülen hazırlıkların neticelenmesini seyredeceğiz. İşte sınırlardayız, bütün gücümüzle oralardayız. En yakından gelişmeleri takip ediyoruz. Şayet bize verilen sözler tutulur ve süreç işlerse ne ala. Aksi takdirde hazırlıklarımızı zaten büyük ölçüde tamamladık, kendi stratejimiz doğrultusunda gereken adımları atmaya başlayacağız.” 

PUTİN'LE KONUŞACAĞIZ

Türkiye'nin Suriye sınırında 30-32 kilometrelik bir güvenli bölge koridoru oluşturmak istediğini belirten Başkan Erdoğan şunları aktardı: “İnşallah çarşamba Rusya seyahatimiz var. Sayın Putin'le bölgedeki gelişmeleri ele alacağız, değerlendirmeleri yapacağız. Zira terörden arındırılmış bu bölgelerde Suriye halkının, oralardaki kardeşlerimizin huzurunu sağlama ahdimiz var” dedi. 

DEVAM EDECEĞİZ 

“İdlib'de eğer biz olmasaydık, yüz binlerce insanın ölüm haberlerini alacaktık” ifadesini kullanan Erdoğan, “Oradaki attığımız adımlar, hamdolsun bir sulh zeminini sağladı. İşte şimdi Afrin'de gelinen durum ortada, Cerablus'ta ortada. Bu süreci aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz” diye konuştu. 

Başkan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:  “Şimdi Münbiç üzerinde çalışmalarımızı ilgili arkadaşlarımız yaptılar, yapıyorlar. Münbiç'in güvenliğini alacak ve orayı da sahiplerine teslim edeceğiz. Bizim Suriye'nin toprak bütünlüğü üzerinde hesabımız yok. Suriye Suriyelilerindir ve bir an önce de onu sahiplerine teslim etmenin gayreti içerisindeyiz.”