0530 708 54 54
0530 708 54 54
06 Temmuz 2021 Salı 15:00:00 - Güncelleme:06 Temmuz 2021 Salı 15:00:00

Uzayda tsunami tehlikesi

Astrofizikçiler, kara deliklerin etrafındaki gaz disklerinin uzayda tsunami benzeri yapılar oluşturabileceğini keşfetti. NASA yetkilileri de bu yapıların gerçek olabileceğini doğruladı.

Astrofizikçiler, kara deliklerin etrafındaki gaz disklerinin uzayda tsunami benzeri yapılar oluşturabileceğini keşfetti. NASA yetkilileri de bu yapıların gerçek olabileceğini doğruladı. Araştırmacılar, yaptıkları simülasyonlardaki bulguları, ileriki dönemlerde uydular ve teleskoplar aracılığıyla gözlemlemeyi ve iddialarına somut kanıtlar bulmayı umuyor.

Astrofizikçiler, yaptıkları bilgisayar simülasyonlarında kara deliklerde oluşan gaz sızıntılarının devasa boyutlarda, tıpkı tsunamilere benzeyen yapılar oluşmasına sebep olduğunu tespit etti. Araştırmacılar, bu yapıların genellikle kara deliklerin etrafında oluştuğuna ve karadeliğin yer çekiminin bu şekillerin oluşmasına sebep olduğuna inanıyorlar. Las Vegas Üniversitesi'nden astrofizikçi Daniel Proga, "Dünyadaki bu türden olayların ardında, uzayda ve hatta kara deliğin çok ötesindeki şeyleri açıklayabilen fizik yasaları vardır" diyerek bu tsunamilerin gerçek olabileceğini doğruladı.

Bazı süper kütleli kara deliklerin etrafında onları besleyen büyük gaz ve madde diskleri yer alıyor. Bu diskler, aktif galaktik çekirdek olarak bilinen birleşik bir kara delik sistemini besliyor. Bu diskin üzerinden de parlak X-ışınları yayılıyor. Söz konusu X-ışını radyasyonu ise akış halindeki sistemin merkezinden dışarı itiliyor. Bu olay ise tsunami şeklindeki yapıları ortaya çıkarıyor.

Etiketler : Astrofizikçiler NASA yetkilileri uzayda tsunami
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes