0530 708 54 54
0530 708 54 54
03 Ocak 2022 Pazartesi 11:00:00 - Güncelleme:03 Ocak 2022 Pazartesi 11:00:00

Türkiye'yi 'düşman' ilan edenler Ankara'ya yanaşıyor!

Kaynak: Yeni Şafak

ABONE OL

Libya'daki Türkiye karşıtı yerel güçlerin son aylarda Ankara ile giderek yakınlaşması dikkat çekiyor. Sürecin iki ana sebebine işaret ediliyor: Türkiye'nin savunma sanayiinde kat ettiği baş döndürücü ilerleme ve Arap cephesindeki siyasi değişiklikler.

Libya'da meşru hükümete verdiği destekle dengeleri değiştiren Türkiye'nin ülkedeki rolü güçleniyor. Türkiye'yi 'düşman' ilan eden yerel güçlerin son dönemde Ankara'ya yakınlaşma çabası dikkat çekiyor. Bunda Türkiye'nin savunma sanayiindeki kat ettiği büyük başarı ve Arap cephesindeki siyasi değişikler etkili oldu.

Muammer Kaddafi'nin, doğum yeri Sirte şehrinde 2011'de linç edilerek öldürülmesinden bu yana suların bir türlü durulmadığı Libya'da, ülkenin iç dengelerinin yeniden oturtulması için olağan üstü bir çaba sarf ediliyor.

Fransa başta olmak üzere Batılı devletler kendi emperyal hedefleri için Libya'ya akın ederken, Türkiye bölgede düzen kurucu ve halkın refahı için gayret gösterici pozisyonunu koruyor. Diğer dış aktörlerin tesiriyle Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bazı Libyalı yerel güçlerin, son dönemde Ankara ile yakınlaşmak için birbiriyle yarışması özellikle dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, Ankara'da

NE DEĞİŞTİ?

Başından beri başkent Trablus'taki meşru hükümeti destekleyen ve merkezi yönetimin güçlenmesi için çalışan Türkiye, doğudaki Bingazi'de üslenen ayrılıkçı komutan Halife Hafter ve müttefikleri tarafından "düşman" olarak kodlanıyordu. Yeni Şafak'ın haberine göre, Son dönemdeki değişimi yorumlayan siyasi gözlemciler, özellikle iki nedenden dolayı, "Türkiye karşıtı" cephenin tavır değiştirdiğine vurgu yapıyor.

Bunlardan birincisi, Türk savunma sanayiinin kaydettiği baş döndürücü ilerleme. Dünya siyaset ve savunma kulislerinin başlıca gündem maddesine dönüşen bu konu, Libyalı aktörler tarafından da yakından takip ediliyor.

Türkiye, Katar ve Libya savunma bakanları bir toplantı sırasında

İkinci olarak da, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye ile yeniden yakınlaşmasının Libya'ya direkt etkisi bağlamında, Arap dünyasında yaşanan siyaset değişimlerinin altı çiziliyor. Türkiye'nin Katar'la kurduğu güçlü ittifakı aşamayan diğer Arap ülkelerinin, yeni stratejiler geliştirmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

BUNDAN SONRASI

Türkiye'nin Mısır ve Suudi Arabistan'la yakın gelecekte yeniden sıcak ilişkiler kurması halinde, Libya'daki iç dengelerin tamamen Ankara lehine şekilleneceğine işaret ediliyor. Geçmişte "Libya'daki yabancı varlığına karşıyız" şeklindeki açıklamalarla Türkiye'nin Libya'daki konumunu açıktan eleştiren Kahire'nin tavır değiştirmesinin, Libya'yı doğrudan etkileyeceği kaydediliyor.

libya

Türkiye Libya

hafter

yerel güçler

İlginizi Çekebilir

Adil Gevrek, sahaya inip üzerine yürüdüğü Hüseyin Göçek ile uçakta karşılaşınca...

Adil Gevrek, sahaya inip üzerine yürüdüğü Hüseyin Göçek ile uçakta karşılaşınca...

Fenerbahçe 6 aylık hoca arıyor! En ciddi aday...

Fenerbahçe 6 aylık hoca arıyor! En ciddi aday...

Fenerbahçe'de sürpriz gelişme! John Terry...

Fenerbahçe'de sürpriz gelişme! John Terry...

Türk bayraklarındaki 'gizli' mesajlar

Türk bayraklarındaki 'gizli' mesajlar

Ali Koç 'tazminatı yok' demişti ama... İşte Vitor Pereira'ya ödenecek para

Ali Koç 'tazminatı yok' demişti ama... İşte Vitor Pereira'ya ödenecek para

Etiketler : Recep Tayyip Erdoğan bdülhamid Dibeybe libya Türkiye
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes