0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
08 Aralık 2021 Çarşamba 11:27:00 - Güncelleme:08 Aralık 2021 Çarşamba 11:28:00

Türkiye'den kritik hamle: Yurt dışına açılacaklar

Kaynak: Türkiye Gazetesi

ABONE OL

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kültürel İş Birliği Protokolü ile kültürel sahada KKTC'ye verilen destek, somut adımlarla daha da ileriye taşınacak. Buna göre; uluslararası kültürel faaliyetlerde Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyon kırılacak. Türkiye'nin yurt dışı temsilciliklerinin yardımıyla Kıbrıslı Türk sanatçılar yurt dışında konserler verebilecek.

Ankara, KKTC'nin tanıtımına katkıda bulunmak için kültür, sanat ve eğitim alanında bir dizi adımlar atıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'de ve üçüncü ülkelerde düzenleyeceği sanat ve kültür faaliyetlerinde Kıbrıslı Türk sanatçıların katılımlarını sağlayacak. Resim ve el sanatçıları kişisel ve karma sergiler açabilecek.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, KKTC'de yayınlanan kitapların, Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN ) bulunmamasından dolayı kitapların fuarlarda sergilenmesi engellenirken; kitaplara, Türkiye'de ISBN numarası verilerek bu meseleye çözüm bulunacak. Türk tarihinin önemli bir parçası olan Kıbrıs Türk tarih, kültür ve sanatının tanıtılmasının yanı sıra korunması ve geliştirilmesine öncelik verilecek. Film, müzik, arkeolojik kazı, restorasyon projelerine ve müzelerin bakım, onarımına teknik ve maddi yardım sağlanacak.

Etiketler : KKTC Uluslararası Standart Kitap Numarası SBN numarası
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes