0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Şubat 2022 Cuma 14:00:00 - Güncelleme:11 Şubat 2022 Cuma 14:00:00

Irak Türkmen Cephesi: TSK'nın operasyonlarından kaçan PKK'lı teröristler esnaf kılığında Kerkük'e sızıyor

Kaynak: AA

ABONE OL

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) operasyonları terör örgütü PKK'yı zora soktu. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Muhammed Saman, operasyonlardan kaçan örgüt mensuplarının esnaf kılığında Kerkük'e sızdığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 2 Şubat'ta Irak ve Suriye'nin kuzeyinde teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirdiği Kış Kartalı Harekatı'nda büyük darbe alan terör örgütü PKK unsurlarından bazılarının esnaf kılığında Irak'ın Kerkük kentine sızdığı bildirildi.

AA'da yer alan habere göre, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Muhammed Saman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kış Kartalı Harekatı'ndan sonra PKK'lı teröristlerin Kerkük'te varlık göstermeye başladığını söyledi.

Örgüt mensuplarının sahte kimliklerle "esnaf" ve "yatırımcı" kisvesi altında Kerkük'e yerleşmeye başladığını aktaran Saman, teröristlerin kentte düğün salonları ve kafe gibi bazı işyerlerini kiralayarak işlettiklerini ifade etti.

Irak İstihbarat Teşkilatı'nın terör örgütü PKK'nın Kerkük'teki varlığına ilişkin bilgisi olduğunu dile getiren Saman, ülkenin girdiği siyasi krizden dolayı halihazırda bu gelişmeye müdahale edemediklerini aktardı.

- TÜRKMENLERİN CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

PKK'nın Kerkük'teki varlığını hızla artırdığını söyleyen Saman, bu gelişmeyle birlikte Türkmen yetkilileri ve siyasilerinin can güvenliğinin tehlikeye girdiğini kaydetti.

Saman, Irak İstihbaratı'ndan aldıkları bilgilere göre teröristlerin Kerkük'teki Türkmen yetkililer hakkında bilgi topladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Irak İstihbaratı'na göre PKK terör örgütü mensupları Türkmen yetkililerin ev ve iş yeri adreslerinin yanı sıra yol güzergahları hakkında da bilgi topluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonlarını arttırdığı takdirde teröristler bilgi edindikleri ve takibe aldıkları Türkmen yetkililerine saldırı düzenleyecekler."

- PKK, KERKÜK'TE PETROL KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR

Daha önce Irak- Suriye sınırında silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yapan PKK'lı teröristlerin şimdi de Kerkük'te petrol kaçakçılığı yaptığı bilgisini veren Saman, örgütün kentin batısındaki Hubbaza petrol alanından petrol çalarak kaçak yollarla Irak'ın dışına çıkardığını kaydetti.

- PKK, DEAŞ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE

PKK'nın yıllar önce de Irak'taki terör örgütü DEAŞ varlığını fırsata çevirerek Musul kentine bağlı Sincar ilçesinin bazı bölgelerini ele geçirdiğini belirten Saman, aynı teröristlerin şimdi de DEAŞ ile iş birliği yaptığına dikkat çekti.

Zaman zaman Kerkük'e bağlı Altunköprü nahiyesi yakınında güvenlik güçlerine yönelik DEAŞ saldırılarına PKK'nın destek sağladığını aktaran Saman, halihazırda bu teröristlerin aynı bölgede varlık gösterdiğini söyledi.

- IKBY, TERÖRİSTLERLE CİDDİ ŞEKİLDE MÜCADELE ETMELİ

Irak'ta PKK ile mücadelede Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) daha ciddi ve olumlu rol sergilemesini beklediklerini söyleyen Saman, IKBY'nin Bağdat'ta ağırlığı olduğunu ve Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkilerini göz önünde bulundurarak teröristlerle ciddi mücadeleye girmesi gerektiğini ifade etti.

Etiketler : Türk Silahlı Kuvvetleri TSK PKK DEAŞ
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX