• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8627
 • Euro
  9,4333
 • Altın
  449,7590
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Kasım 2017 Cuma 00:27:00 - Güncelleme:17 Kasım 2017 Cuma 00:28:00

Talal Sülo'yu MİT sorguluyor 

ÖSO'ya teslim olduktan sonra Türkiye'ye sığınan, terör örgütü SDG'nin sözcüsü Talal Sülo, PKK'nın arşivini MİT'e teslim etti. Sülo, PYD/YPG'nin faaliyetleri, yapılanması ve Afrin’deki durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye başladı.

Ana omurgasını terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin oluşturduğu SDG'nin (Suriye Demokratik Güçleri) eski sözcüsü olan Talal Sülo, Cerablus'a geçerek ÖSO birliklerine teslim oldu. Cerablus'a kadar yanına yaşamsal malzemeler aldığı bir ciple gelen Sülo'nun, Türkiye'ye sığınma talebinin olduğu öğrenildi. Sülo'nun YPG'den ayrılmadan önce ÖSO gruplarıyla görüşmeler yaptığı ve kendisine güvence verildikten sonra teslim olmaya karar verdiği öğrenildi. ÖSO teslim aldığı Sülo’yu MİT’e (Milli İstihbarat Teşkilatı) teslim etti. Tilo’nun MİT yetkililerine PYD/YPG'nin faaliyetleri, yapılanması ve Afrin’deki durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye başladığı öğrenildi. Sosyal medyada Sülo'nun Türkiye'ye sığındığını gösteren bir fotoğraf yayınlandı. 

ÖRGÜTÜN YÜZÜ YAPTILAR 

Güvenlik uzmanları, Talal Sülo gibi bir figürün istihbarat açısından önemli olduğunu belirtiyor. Sülo'nun örgütün faaliyetleri, planları ve stratejisi açısından önemli bilgiler vermesi bekleniyor. Suriyeli bir Türkmen olan Talal Sülo, iç savaşın başlangıcında Türkiye ve ABD'nin desteklediği muhalif çizgi içinde Suriye Türkmenlerinden oluşan Selçuklu Tugayı'nın komutanıydı. Ancak bir süre sonra ÖSO ile anlaşmazlığa düşerek birliğindeki bir grup savaşçıyla beraber iki yıl önce YPG'ye katıldı. Türkmen Talal Sülo'nun ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu SDG'ye sözcü yapılmasının ise terör örgütünün bir stratejisi olduğu belirtiliyor. 

YENİ SÖZCÜ DE YPG'DEN SEÇİLDİ 

Buna göre YPG, Suriye'nin kuzeyinde birçok etnik grubun kendileriyle bir arada olduğu algısını yaratmak için Türkmen Sülo'yu sözcülük görevine getirerek örgütün yüzü yapmıştı. Öte yandan PKK/YPG ile SDG'nin arasındaki ilişki bu olayla tekrar gözler önüne serildi. SDG'nin Talal Sülo'dan boşalan göreve YPG'nin eski sözcüsü Redur Halil'i yerleştirdi. Redur Halil'in SDG'nin sözde dış ilişkiler sorumlusu olarak görevlendirildiği öğrenildi.