• Bist 100
  90.787
 • Dolar
  5,9025
 • Euro
  6,6388
 • Altın
  254,5580
İstanbul
23 / 30
0530 708 54 54
0530 708 54 54
14 Haziran 2018 01:57 | Perşembe

Rüya gerçek oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize ile Erzurum arasında ulaşımı rahatlatan Ovit Tüneli'nin açılışını gerçekleştirdi. Tünelin stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Erdoğan, birilerinin 'hayal' dediği projeyi bitirdiklerini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Trabzon mitinginin ardından memleketi Rize'ye geçti. Erdoğan, 1880 yılında Osmanlı Devleti'nin kalkınma planında yer alan ve ilk fikri Hasan Fehmi Paşa tarafından ortaya atılan Ovit Tüneli'nin açılışını gerçekleştirdi. Doğu Karadeniz'le Doğu Anadolu arasında köprü görevi olacak tünelden kullandığı makam aracıyla geçen Cumhurbaşkanı, “Ovit geçidi açılmadan önce 11 kilometre tırmanıp, 10 kilometre gitmek gerekiyordu. Bazıları burası için 'hayal' diyordu, yaptık mı? Bitirdik mi? Allaha hamdolsun bugün sözümüzü gerçekleştirdik” dedi. 

HERHANGİ BİR TÜNEL DEĞİL 
Allah'ın yardımı, milletin desteği ile bir eseri daha hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Ovit Dağı'nın zorluğunu Rize ve Erzurum halkı gayet iyi bilir öyle mi? İyi bilir miyiz? Kışın tüm uğraşlara rağmen aylarca buralar trafiğe kapalı mıydı? Şimdi bundan sonra bir gidiş, bir geliş ve bu tünelin uzunluğu ne kadar? 14 kilometre bu tünelin uzunluğu. Ovit geçidi herhangi bir tünel değil, aynı zamanda bu geçit Avrupa ve Orta Asya'ya açılan Kafkas'ya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip” diye konuştu. 

ÜLKEMİZİN KALKINMA HİKAYESİ 
Erdoğan, şöyle devam etti: “2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli'ni işte bugün sizlerin emrine sunuyoruz. Tünelin hizmete girmesiyle bu yıl inşallah nasıl ki hiçbir sıkıntı yaşamadıysak, yol da 4 kilometre ne oluyor? Kısalıyor. Karadeniz limanlarına ulaşım kolaylaşacağı için bölgenin ticaret trafiğinde gözle görülür bir artış olacak. Bu açılışı Türkiye'nin seçim arifesinde olduğu bir zamanda yapıyoruz. 24 Haziran'da seçim var mı? Var. Ovit Tüneli'nin inşa hikayesiyle ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır.” 

2002'DE GERÇEK HAMLE BAŞLADI 
Birilerinin çıkıp bol keseden attığını ifade eden Cumhurbaşkanı, “Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının başlattığı kalkınma hamlesi CHP tarafından kesintiye uğradı. Bunlar Menderes'i idam ettiler, sonra demokrasi diyorlar. Rahmetli Özal yeni bir hamle yaptı ve 2002'ye geldik ve gerçek bir hamle başladı. Biz hiçbir engel tanımadık. Sizinle beraber yürüdük. Bizi yolda yalnız bırakmadınız. Ben bu dolu altında sizi görünce, arkadaşıma dedim ki 'Allahıma hamdolsun, benim hanım kardeşlerim bu doluya rağmen buraya geldikleri için bu millete hizmetkar olmaya geldiğim için ne kadar şükretsem az'. Şimdi hep beraber güçlü Meclis vaktidir” diye konuştu. 

DÜNYANIN 2. UZUN TÜNELİ 

■ RİZE'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan, 14.3 kilometreyle Türkiye'nin en uzun, dünyanın 2. uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli'nin inşaatı 6 yılda tamamlandı. 
■ Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti'nin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesiyle 138 yıllık hayal gerçekleşti. Ovit Tüneli fikri Hasan Fehmi Paşa tarafından ortaya atılmıştı. 
■ Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. O dönem kazma ve küreklerle yol yapımına başlanan bölgeye, Rize'den de vatandaşlar gruplar halinde giderek çalıştı. 
■ Hayata geçirilmesi yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tüneli Projesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde tekrar masaya geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temel atıldı. 
■ Tünelin giriş kotu 2 bin 54, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre. 2123 günde yapımı tamamlanan ve 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile Rize- Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre kısalırken, bölgede 12 ay boyunca kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak.

100 BİN GENCE İŞ MÜJDESİ 

CUMHURBAŞKANI ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan dün partisinin Trabzon ve Rize mitinglerinde vatandaşlara seslendi. Eğitimde yaptıkları atılımlara işaret eden Erdoğan, “Gençlerimize yeni bir müjdemiz var. Önümüzdeki dönemde her yıl, 100 bin gencimize eğitimlerini sürdürdükleri şehirde yaz tatilinde 3 aylık dönemde asgari ücret karşılığında sosyal çalışma imkanı getiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

SİYASETİ REZİL ETTİLER 
CHP'yi sert sözlerle eleştiren Erdoğan, 'Biz Trabzon'un karşısına 'Cumhur İttifakı' ile geliyoruz peki onlar kiminle karşınıza geliyor? Arkalarında önlerinde kimler var? 15 tane milletvekilini bir yere gönderdiler. Bunlar siyaseti rezil ettiler. Bunlar demokrasiye ihanet içindeler” dedi. 

ŞEHİT EREN BÜLBÜL'ÜN ANNESİNE YENİ EV

■ ERDOĞAN, Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında 11 Ağustos'ta terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temasta şehit olan Eren Bülbül'ün annesi Ayşe Bülbül'e Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle alınan evin anahtarını takdim etti. Vatandaşlar da bu sırada “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attı. Miting alanında “Sana sözüm var Reis, seni başkan yapacağız”, “Apoleti millet takar, millet söker”, “Bir binanın temeli İnce olduktan sonra duvarı Demirtaş olsa bile İYİ olmaz” pankartları yer aldı.