• BIST
  1096.25
 • Dolar
  7,6715
 • Euro
  8,9790
 • Altın
  468,4630
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
20 Ocak 2020 Pazartesi 11:19:00 - Güncelleme:20 Ocak 2020 Pazartesi 13:11:00

Rumlar hayal aleminde: Türkiye'nin Kıbrıs'tan gitmesini başarmamız, Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkündür

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis AB'nin Türkiye'ye karşı tutumundan memnun olmadıklarını belirterek, "Türkiye'nin Kıbrıs'tan gitmesini başarmamız, Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkündür" dedi.

DHA'nın haberinde Rum Bakan, Avrupa Birliği´nin (AB) Doğu Akdeniz´e daha aktif katılmasını sağlamak ve ABD ile ilişkileri daha da pekiştirmek maksadıyla da yeni bir diplomatik maratona başladıklarını söyledi. Rum medyasına açıklamalar yapan Hristodulidis, diplomatik olarak yeni açılımlar yapacaklarını belirtti.

AB´nin Türkiye'ye karşı tutumundan memnun olmadıklarını da ifade eden Hristodulidis, "Doğu Akdeniz´e daha aktif katılması gereken ve bunda çıkarı olan Avrupa Birliği´dir. Brüksel´in bölgeye müdahale seviyesinden memnun değiliz ve bu kaçınılmaz olarak AB´nin ve üyesi ülkelerin menfaatine olmuyor. Doğu Akdeniz AB ile komşudur ve başrol oynamak zorundayız çünkü bölgede cereyan eden olumsuzluklar Avrupa´yı da etkiliyor. Bölgenin perspektifleri AB´ye yardımcı olabilir ve önemli ölçüde güçlendirebilir. Brüksel´e yaklaşımımız da budur ve bu politikanın uygulanmasında somut şekilde katkı koymaya hazırız" dedi.

TOPYEKÜN EYLEM GEREKİR

Rum Bakan'a, 'Güney Kıbrıs´ın işbirliği içerisinde bulunduğu bölge ülkeleri ile bölgedeki durumu ve Türkiye´nin davranışlarını görüşüp görüşmediği ve ortak bir eylem planı olup olmadığı' da soruldu.

Türkiye´nin tavrının, sürekli temas içerisinde oldukları bütün Doğu Akdeniz ülkelerine topyekün eylem gerektiği mesajı verdiğini söyleyen Hristodulidis Türkiye´yi `bölgede karışıklık çıkaran, uluslararası hukuku dikkate almayan ülke´ olarak suçladı. Hristodulidis şöyle devam etti; "Tam da bu nedenle Kıbrıs sorunu en kısa zamanda çözülmelidir. Çünkü Türkiye´nin Kıbrıs´tan gitmesini başarmamız ancak Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkündür.  Kıbrıs sorunu çözülmeden öncelikle elde edilecek şey,  Türkiye´nin revize edilmiş ve öngörülemez tavrıyla Kıbrıs´ta daimi varlığıdır."