• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
26 Ocak 2019 Cumartesi 08:00:00 - Güncelleme:25 Ocak 2019 Cuma 21:50:00

Petrol parası ABD kuklasına

Nicolas Maduro’ya karşı darbe girişimi ters tepen ABD, yeni provokasyonlara hazırlanıyor. Trump yönetimi, bu amaçla ülkenin petrol gelirlerini işbirlikçisi Guaido’ya aktarmak için harekete geçti.

Trump yönetiminin, Venezuela’nın zengin petrol ve altın rezervlerini yağmalamak için Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ‘ülkenin geçici başkanı’ olarak tanımasıyla başlayan gerginlik tırmanıyor. ABD’nin ülkenin seçilmiş lideri Nicolas Maduro’yu devirme planı, Venezuela halkının ve ordusunun kararlı duruşuyla ters tepti. Halk destek için sokaklara dökülürken, generaller Maduro'ya olan “sadakatlerinin tam olduğunu” duyurup Guaido’yu “anayasayı ihlal etmekle” suçladı. 

AMAÇ EKONOMİK SUİKAST 

ABD yönetimi bunun üzerine, Maduro hükümetini zayıflatmaya yönelik yeni provokasyonları devreye soktu. Amerikan basınına konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, Trump yönetiminin, Venezuela'nın petrol gelirlerinin Devlet Başkanı Maduro'ya değil, işbirlikçi muhalefet lideri Guaido'ya gitmesi için yollar aradığını belirtti. Basında, böyle bir adımın Guaido'nun elini güçlendirirken, son günlerde ekonomik zorluklarla mücadele eden Maduro hükümetini nakit sıkıntısına sürükleyeceği öne sürüldü. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin darbe girişimine yönelik yeni planını itiraf etti. Bolton açıklamasında “Bugün odaklandığımız şey, meşru olmayan Maduro rejiminin gelir kaynaklarıyla bağlantısını kesmektir” dedi. Bolton, bu işlemin çok komplike olduğunu, yetkililerin bunun nasıl uygulanacağı konusunda çalışma yaptığını da kaydetti. 

ABD’DEN PARA DİLENDİ 

Bu arada ABD piyonu 35 yaşındaki Juan Guaido da darbe girişimini finanse etmek için Trump yönetiminden maddi destek istedi. Guaido, “Venezuela'nın geçici devlet başkanı” sıfatıyla ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya bir mektup göndererek “acil insani yardım” talep etti. Pompeo ise Guaido'nun mektubuna cevaben, “Bugün ABD'nin Venezuela halkına 20 milyon dolardan daha fazla insani yardım yapmaya hazır olduğunu duyuruyorum” diye konuştu.   

VENEZUELA’DAN AYRILIN 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Venezuela'daki ABD Büyükelçiliği ve konsolosluklarında görev yapan ikinci derece personele ülkeyi terk etmesi talimatı verdi. Birinci derece diplomatların ise görevlerine devam edeceği belirtildi. Ülke basınındaki haberlerde bakanlığın ayrıca, Venezuela'da yaşayan ABD vatandaşlarına ülkeyi terk etmek için hazır olmaları uyarısı yaptığı ileri sürüldü. Venezuela'daki ABD diplomatik temsilciliklerinde 150 civarında personel çalışıyor. 

Türk halkına teşekkür

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin darbe girişimi karşısında kendisine büyük destek veren Başkan Erdoğan’a ve Türk halkına teşekkür etti. Maduro, sosyal paylaşım hesabından Venezuela’nın yalnız olmadığını vurgulayarak, “Türkiye, Rusya, Çin’le diğer hükümetler ve dünya halklarına, Venezuela’nın yasal olarak kurulmuş hükümetine verdikleri sağlam destek açıklamalarından dolayı müteşekkirim. Kararlı desteğe teşekkürler” mesajını paylaştı. Maduro, başkent Caracas’taki Yüksek Adalet Mahkemesi'nde düzenlenen adli yıl açılışında yaptığı konuşmada ise ABD’deki diplomatlarını ülkeye geri çağırdı. Konuşmasında “Başkanı olduğum hükümet göreve devam edecek” diyen Maduro, “Anayasa'ya aykırı bir şekilde kendini devlet başkanı ilan eden bir kuklayı işbaşına getirerek Venezuela’ya müdahale etmek istiyorlar. Artık bu konu yargının elindedir. Benim yetkimi aşar, ben devlet başkanı olarak sadece şikâyet etmekle yükümlüyüm” dedi. 

Ambargolar geliri azalttı

Venezuela, 303 milyar 200 milyon varille, dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi. Ancak yıllardır uygulanan ABD ve AB ambargosu nedeniyle ülkedeki enerji kaynaklarından yeterince faydalanamıyor. Bu nedenle Venezuela'nın küresel petrol üretimindeki payı, yalnızca yüzde 2.3 seviyesinde bulunuyor. Maduro’dan önce Devlet Başkanı olan Hugo Chavez, enerji kaynaklarını millileştirerek ABD’li petrol şirketlerini ülkeden kovmuştu. 

Maduro’yu affedebilirmiş!

Trump'ın gözünde ‘Venezuela geçici devlet başkanı’ olan Juan Guaido, ABD'nin İspanyolca yayın yapan Univision kanalına konuştu. Halktan ve ordudan destek bulamayan Guaido, Başkan Maduro'nun iktidardan kendiliğinden çekilmesi ve Venezuela'da demokrasinin yeniden tesisine yardımcı olması halinde ona, ekibine ve askeri yetkililere af çıkartabileceğini söyledi. 

Pompeo'ya darbe protestosu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, önceki gün Washington’da yapılan Amerikan Devletleri Örgütü’nün toplantısına katıldı. Pompeo burada yaptığı konuşmada, Amerika’nın “çok uzun süredir acılar çeken” Venezuela halkının dostu olduğunu savundu. Bu sırada toplantıda görevli bir kadın elindeki pankartla Pompeo’yu protesto etti. Genç kadın aynı zamanda, “Venezuela'daki darbeyi desteklemeyin” diye bağırdı.