0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
02 Ağustos 2021 Pazartesi 15:05:00 - Güncelleme:02 Ağustos 2021 Pazartesi 15:08:00

Orman yangınlarının sebebi belli oldu mu?

Türkiye'nin gündemine oturan orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, orman yangınlarının sebebine ilişkin konuştu. Bakan Soylu, "300'e yakın ihbar geldi, gözaltına alınanlar var değerlendiriliyor" dedi.

Devletin bütün kurumları ayırtetmeden söylüyorum, yangınların bir an önce söndürülebilmesi için çaba sarfediyor. Pandemi geçirdik, tüm sağlık çalışanlarımıza moral verdik. Şimdi de buranın önde gelen kahramanları var, ormancılar... Ateşin üzerine giden insanlar. Hepimizin ciğerleri yanıyor, doğru. Bir ağaç büyütmek için çaba sarfeden ormancıların bedenleri yanıyor. Bir veklin paylaşımını gördüm, üzüldüm. 'Geldim bir ormancı görmedim.' Göremezsin tabi, ateşin içinde ormancı. Dün 13 ormancı Antalya'da yangının ortasından alındı, kahramanlarımız kurtuldu dedik. Buradan rant sağlarım düşüncesi sapkın bir düşüncedir. 2 selfie çekmekle sanki yangın söndürülüyor. Buradan herkese siyasi parti gözetmeksizin söylüyorum, herkesin bu konuda kahramanlarımızın morallerini yükseltmek görevimizdir.

Ana muhalefet partisi genel başkanından istirhamımız var. Şehirlerin belediyelerin görev alanındadır demedik. Eksiği söylersem, tweete yazıp şu da şöyleydi dersem sorumluluk mu bu? Sorumsuzluktur. Bizim ormanları rant için yaktığımızı söylerseniz belediyeleriniz de şunu söyler lider olarak 'Arkadaş biraz ağırdan al.' ... Onlar da can hırsa mücadele ediyor, görmüyor muyum?

YÜZDE 90'I YALAN

Sosyal medyada herkes elinden geleni ardına koymuyor. Sosyal medyada yüzde 90'ı yalandır. İşi olan insanları yangını söndürmeye çalışıyor, işi olmayan insanlar dedikodu yapıyor. Biz sabahın 5'ine kadar, oradaki insanlar acaba şu yangını, sabahtı 'Vali bey şu kadar su getirebilirsek şurayı kapatacağız' diyor. Ormanlık alanlarda gezip selfie çekmeyin. Arkadaşlarımızın moralini bozuyor. Araya nifak sokup milletin çalışma güdüsünü aşağıya almayalım. Sayın Genel Başkan 'hadsizler' diyorsunuz. Neyin hadsizliği var burada. Sosyal medyada bu işi körüklemeye çalışan yurtdışından yeni açılmış hesap var. Halkı korkutmak, nefret yaratmak için ortaya koyuyorlar. Gereğini yapıyoruz. Yüzlercesini tespit ettik.

SABOTAJ İDDİALARI

Yangınlarda sabotaj var mı? sorusuna Bakan Soylu, "Özel bir ekip kurulduğundan bahsetmiştik. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. 300'e yakın ihbar geldi. Bu ihbarların her birisiyle tek tek ilgileniyoruz. Biz devletiz. Meseleyi netleştirmeden başka bir yaraya teşkil eder. Yangın teşkil eden meseleler var. Burada gözaltında olanlar var. Sabotaj, dikkatsizlik, terör... Bunların her birisiyle ilgili bildiklerimiz var, buna teşebbüs etmeye çalışanlar var. Terör örgütü yaklaşık 3 yıldan beri ekonomik tesisler, ormanlar, vatandaşlarımızın araçları dahi olmak üzere yakmak ve zarar vermek üzere Kandil'den sürekli talimat alıyor. Yılbaşından itibaren 100'ün üzerinde eylem engellenmiştir. Somut delillerimiz, somut kanıtlarımız olacak. Kamuoyuna öyle açıklayacağız." açıklamasını yaptı.

Etiketler : İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bekir Pakdemirli Mehmet Nuri Ersoy
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes