0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Nisan 2020 Pazartesi 09:14:00 - Güncelleme:27 Nisan 2020 Pazartesi 09:19:00

ngiliz BBC'den Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesine büyük övgü: İngiltere aynısını yapamadı

Kaynak: Akşam

ABONE OL

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'nin, koronavirüse karşı güçlü üretim tabanını hızla harekete geçirdiğini izleyicilerine duyurdu. İngiliz muhabirin, "İşi hızla büyütüp bu parçaları üretmeye başladınız. İngiltere'nin aynısını yapamamış olması sizi şaşırtıyor mu?" sorusunu yanıtlayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi Levent Yazıcı, "Ben kendi ülkemiz için değerlendireyim. Bu zor zamanları atlatmak için hep birlikte çalışıyoruz, hep birlikte üretiyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede attığı kararlı ve başarılı adımlar dünya medyasında yer almaya devam ediyor. Koronavirüse karşı etkili önlemler alan ve tıbbi malzeme üretimine hızlı bir şekilde başlayan Türkiye, İngiliz medyasının gündeminde. BBC’de Türkiye’yle ilgili haberi sunan spiker, “Türk üreticiler hem yurt dışından gelen talebi hem de yerli talebi karşılayabildiklerini söylüyor” ifadesini kullandı.

YARDIMLAR HATIRLATILDI

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş’ın paylaştığı videoda, koronavirüsten kötü şekilde etkilenen İngiltere’nin, yardım için yüzünü Türkiye’ye döndüğü, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait kargo uçağının kişisel koruyucu ekipman sevkiyatı için İstanbul’a geldiği hatırlatıldı.

ÜRETİMİ GÖRÜNTÜLEDİLER

Türkiye’nin maske ve ekipman üretim merkezini gezen BBC’nin İstanbul muhabiri, ülkenin üretim halinde halihazırda İngiltere, İtalya ve İspanya’ya bağış yaptığını bildirdi. İstanbul genelinde bulunan meslek okullarındaki öğretmenlerin bu acil işe yoğunlaşmış durumda olduğu ifade edildi.

MESLEK OKULLARI IŞIK OLDU

Görüşlerine yer verilen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi Levent Yazıcı, Türkiye’de mart ayında tespit edilen ilk vakanın ardından bir hafta içinde seri koruyucu ekipman üretimine geçtiklerini kaydetti. Yazıcı’nın, “Bu okullar karanlıkta bir ışık oldu. Ülke olarak elimizde olsa dünyadaki herkese yardım etmek isterdik.” sözleri aktarıldı.

İngiliz muhabirin, “İşi hızla büyütüp bu parçaları üretmeye başladınız. İngiltere’nin aynısını yapamamış olması sizi şaşırtıyor mu?” sorusunu yanıtlayan Yazıcı, “Ben kendi ülkemiz için değerlendireyim. Bu zor zamanları atlatmak için hep birlikte çalışıyoruz, hep birlikte üretiyoruz” diye konuştu.

Haberde, Türkiye’nin, güçlü üretim tabanını hızla harekete geçirdiğine dikkat çekildi. Muhabir ayrıca, “Burada her gün yaklaşık 250 önlük üretiyorlar. Bunlar doktorlar için; su geçirmez kumaştan yapılmış. Yıkanıp yeniden kullanılabiliyor” bilgisini paylaştı. BBC’nin muhabiri, kentte hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının, hayatın bir parçası olduğunu belirtti. Türkiye’nin, diğer ülkelerin aksine virüse hızlı ve güçlü bir şekilde müdahale ettiği de haberde aktarıldı.