0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Mayıs 2019 Salı 08:00:00 - Güncelleme:28 Mayıs 2019 Salı 08:23:00

Kansere milli aşı

Sağlık Bakanlığı, her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olan kanserle mücadele kapsamında büyük bir adım attı. Onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip Küba’yla ortak aşı ve ilaç üretilecek. 

Sağlık Bakanlığı’ndan üst düzey heyetler, aşı yerlileştirme ve teknoloji transferi çalışmaları kapsamında son 2 ayda Küba, Güney Kore, Bangladeş ve Endonezya'da önemli çalışmalar yürüttü. Karşılıklı ziyaretlerle, aşı, ilaç, tıbbi sarf ve cihaz konusunda işbirliği imkanları geliştirildi. 

HEYET GELECEK 

Sağlık Bakanlığı bu konuda önemli bir adım daha attı. Cenevre'de düzenlenen 2. Dünya Sağlık Asamblesi'ne katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda’yla görüştü.  Görüşmede, enfeksiyonlara karşı aşılar, kanser aşısı ve ilaçlarının birlikte üretimi konusunda, 2 ülke arasında çalışma grubu oluşturulması kararı alındı. 

KARŞILIKLI TEŞVİK

Özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba'dan üst düzey bir heyet, bu hafta Türkiye'ye gelerek, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşecek. Cenevre’de ayrıca Endonezya ve Kırgızistan arasında “Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması” ve “2014 tarihli İşbirliği Anlaşması'nın Ek Protokolü” imzalandı. Anlaşmalar kapsamında bu ülkelerle; sağlık hizmetleri, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi, kontrolü, ilaç, aşı, tıbbi cihazlar, insan kaynağı kapasite gelişimi konularında teknoloji paylaşımı, uzman ziyaretleri, eğitim, seminer ve sağlık yatırımlarının karşılıklı teşvik gibi konularda ortak çalışmalar yürütülecek. 

100 İLAÇTAN 80'İ BİZİM 

Öte yandan, Türkiye'de biyoteknolojik ürünlerin Ar-Ge'sini yürütecek insan gücünün yetiştirilmesine yönelik araştırma ve eğitim merkezi kurulması planlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Koca, hedeflerinin, İlaçta millileşme amacıyla başlatılan çalışmaların, tüm sağlık ürünlerine yaygınlaştırılarak, ilaçta, aşıda, kan ürünlerinde, tıbbi cihazlarda dışa bağımlılığı bitirmek olduğunu söyledi. Tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 80'inin ülkemizde üretildiğini belirten Koca “Ancak bu rakam, değer bazında yüzde 46’da kalmıştır. Bu da katma değeri daha yüksek ürünleri yerelleştirmemiz gerektiğinin bir göstergesidir” dedi. 

KÜBA'DAKİ ÇALIŞMALAR UMUT VERİCİ

Kanserle mücadele kapsamında geliştirdiği aşı, ilaç ve tedavilerle Küba, her yıl çok sayıda kanserli hasta tarafından ziyaret ediliyor. Kübalı doktorların, bağışıklık sistemi hücrelerinin, kanser hücrelerini tanıyarak onları yok etmesi amacıyla geliştirdiği 2 kanser aşısı hastalara umut oluyor. Özellikle akciğer kanseri tedavisinde kullanılan ve yüzde 80 oranda kanserin 3. ve 4. evresindeki hastalara uygulanan aşı, ciddi bir yan etki olmadan hastaların 3-4 ay daha fazla yaşamalarını sağlıyor.Bir ve 2. evrede müdahale edildiği takdirde ise başarı oranı artıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda

HEDEF TAMAMINI YERLİLEŞTİRMEK 

Zorunlu aşıların ücretsiz uygulandığı nadir ülkelerden olan Türkiye’de aşıya, 2017’de 820 milyon, 2018’de yaklaşık 930 milyon TL bütçe harcandığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2023’e kadar aşıların tamamının yerlileştirilmesini hedeflediklerini belirtti.  Bu çerçevede difteri-tetanos, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, hepatit, suçiçeği aşılarının yerli üretimi için çalışıldığını söyledi.

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX