• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Ocak 2019 Pazartesi 08:00:00 - Güncelleme:28 Ocak 2019 Pazartesi 08:05:00

İzmir'e Kandil onaylı aday

Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Belediye Başkanlığı için PKK destekçisi Tunç Soyer’i aday gösterdi. PKK’nın hendek terörünü savunan Soyer, FETÖ’ye yönelik operasyonlara da karşı çıkmıştı. 

CHP İzmir için tercihini, PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin destekçisi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’den yana kullandı. Diyarbakır’ın Sur Belediyesi’yle kardeşlik protokolü imzalayan Soyer, terör örgütünün 2015-2016 yıllarında bölgede çukur ve hendekler kazarak, birçok sivil ve güvenlik görevlisini katletmesine de destek verdi. Soyer o dönemde, teröristlere kalkan olmak için ilçeye girmeye çalışmış ancak güvenlik güçleri tarafından engellenmişti.   

‘HDP’NİN YANINDAYIM’ 

Bunun üzerine küplere binen Tunç Soyer, “Bizi Sur’a almıyorlar, bir şey yapamamak kahrediyor” demişti. CHP'li Tunç Soyer, sadece hendek kalkışmasına destek vermekle kalmadı. Teröre yataklık eden HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasına da “Kayyum, halkın iradesine darbedir. Bu kardeşliğimizi bozamaz. HDP'nin yanındayım” sözleriyle karşı çıktı. 

FETÖ’YE DESTEK VERDİ 

Soyer, FETÖ’cü teröristlere de destek verdi; terör örgütüne karşı düzenlenen operasyonları eleştirdi. Örgütün medya ayakları Zaman gazetesi ve Samanyolu televizyonuna yapılan operasyonlara itiraz eden CHP’nin İzmir Belediyesi başkan adayı Tunç Soyer, bu konuda attığı tweet’te “Zaman ve Samanyolu’na yapılan baskınları bütün kalbimle protesto ediyorum” gibi skandal ifadeler kullandı. 

BELEDİYE ENKAZA DÖNDÜ 

Kılıçdaroğlu'nun, PKK terörünü ve FETÖ’cüleri savunan Soyer'i İzmir'den aday göstermesi, CHP tabanını isyan ettirdi. Öte yandan Soyer, iki dönem görev yaptığı Seferihisar'da adeta bir enkaz bıraktı. Belediye çalışanlarının maaşlarını aksatmasına rağmen 175 kez yurtdışına çıkan Soyer, borç batağındaki Seferihisar Belediyesi'nin milyonluk arazilerini de arka arkaya sattı. 

Tunç Soyer, PKK-HDP'nin birçok etkinliğinde boy göstererek (üstte), örgüte destek verdi. Soyer, FETÖ operasyonlarını da eleştiren isimlerden biriydi. 

Babası Türkeş için idam istedi

Başkan adayı Soyer'in babası 12 Eylül darbe döneminin askeri savcısı olan Albay Nurettin Soyer, özellikle milliyetçi kesim için işkence ve idamlarla anılan bir isimdi. Albay Soyer, Alparslan Türkeş'in idamını istemiş ve çok sayıda ülkücünün ağır hapis cezalarına çarptırılmasını sağlamıştı. Cezaevlerinde ülkücülere yapılan işkencelerden sorumlu tutulan Soyer’in oğlunun aday gösterilmesi İP tabanını da isyan ettirdi.