• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
21 Ocak 2018 Pazar 13:29:00 - Güncelleme:21 Ocak 2018 Pazar 13:33:00

Hükümetten Afrin açıklaması: Allah ordumuzun ayağına taş değdirmesin

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Afrin'e yönelik başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin, "Allah ordumuzun ayağına taş değdirmesin. Güvenlik güçlerimizi, askerimizi muhafaza etsin. Bu harekat, Suriye'nin toprak bütünlüğüne matuf bir harekat değildir. Türkiye evvelden bu yana Suriye'nin toprak bütünlüğüne tam manasıyla riayet edilmesi gerektiğini ifade etmektedir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için Bursa  Ulu Camii'de sabah ezanının ardından okunan Fetih Suresi'ni dinledi ve  operasyonların başarılı geçmesi için edilen duaya iştirak etti.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, namaz sonrası cami çıkışında  gazetecilere yaptığı açıklamada, dün saat 17.00 itibariyle Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine TSK'nın Afrin Harekatını başlattığını  hatırlattı.

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51'nci maddesi  gereğince meşru müdafaa hakkını kullanmak üzere bu harekatı başlattığına dikkati  çeken Çavuşoğlu, "Aynı şekilde BM Güvenlik Konseyi'nin 1624, 2170 ve 2178 sayılı  terörle mücadeleye ilişkin kararları mualecesinde gerçekleştirdiği bir  harekattır. Türkiye son birkaç yıldır özellikle güneyinde bir oldu bitti ile  oluşturulmak istenen terör koridoruna asla müsaade etmeyeceğini birçok vesileyle  hem oradaki terör unsurlarına gizli açık destek veren ülkelere de söylemiştir."  ifadesini kullandı.

"Türkiye seyirci kalamazdı"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin hudut bölgesinde kendi güvenliğini sağladığını  vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bugün itibariyle bu harekatın amacı güneyimizdeki terör koridorunu  etkisiz hale getirmek, onu imha etmektir. İkinci olarak Türkiye aynı zamanda bu  bölgede NATO'nun güney sınırını da muhafaza etmektedir. Üçüncü olarak da  özellikle PYD/YPG/PKK ve türevleri unsurların Afrin'de öbeklendiğini biliyoruz.  Sadece öbeklenmiş olmakla değil aynı zamanda bölgede bulunan Kürt, Arap ve  Türkmen kardeşlerimize büyük bir baskı ve zulüm uygulamaktadırlar. Böylelikle TSK  hem sınırımızdaki sınır bölgesi güvenliğimizi korumak hem de bölgede yaşayan  Kürt, Türkmen ve Arap kardeşlerimizi bu terör örgütlerinin baskısından kurtarmak  için bu harekatı gerçekleştirmektedir. Afrin etrafında çevrili dağlardan  özellikle Türkiye'ye dönük taciz atışlarının harekat başlamadan önce devam  ettiğini biliyoruz. Bu taciz ateşlerine Türkiye seyirci kalamazdı. Dolayısıyla  anlamda Afrin'i temizlemek suretiyle Türkiye'nin özellikle sınır şehirlerini  artık menzil ve hedef olmaktan çıkarmayı amaçlamış olmaktadır."

"Allah ordumuzu muzaffer kılsın"

Türkiye'nin bundan önceki süreçte Halepçe'de, Kuzey Irak'ta baskı  görenlere her daim kucağını açtığını anlatan Çavuşoğlu, şu görüşlere yer verdi:

"Afrin bölgesinden özellikle PYD/YPG/PKK unsurlarının baskısı  neticesinde bu harekattan önce yaklaşık 370 bin kardeşimiz de ülkemizi güvenli  bir sığınak olarak görerek buraya gelmiştir.  Bizim bu aşamada millet olarak  birlik ve beraberlik içinde olmamız ve bu harekatın arkasında kararlı bir şekilde  durmamız gerekmektedir. Dün itibariyle 72 uçağımız 108 hedefi imha etmiştir.  Allah ordumuzu muzaffer kılsın. Bugün aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız  ordumuzun, milletimizin Başkomutanı Bursa'da olacaktır. Böylesi önemli bir günde  bütün dünyanın gözlerinin Bursa'ya çevrildiği bir günde Sayın Cumhurbaşkanımızın  da mesajlarıyla ifadelerde bulunacağı bugün de bütün Bursalı hemşerilerimizi  TOFAŞ Spor Salonu'na bekliyoruz."

"Tezviratlar hiçbir şekilde bu meşru hakkımıza halel getiremez"

Çavuşoğlu, Ulu Camii'nde Bursalılar ve çevre illerden gelen  vatandaşlarla beraber dua ettiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Allah ordumuzun ayağına taş değdirmesin. Güvenlik güçlerimizi,  askerimizi muhafaza etsin. Bu harekat, Suriye'nin toprak bütünlüğüne matuf bir  harekat değildir. Türkiye evvelden bu yana Suriye'nin toprak bütünlüğüne tam  manasıyla riayet edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Tezviratlar yapılma  ihtimaline binaen söylüyorum, Türkiye teröristleri ve teröristlerin  sığınaklarını, onların kamplarını hedef almaktadır. Dolayısıyla burada yapılacak  tezviratlar hiçbir şekilde bizim bu meşru hakkımıza halel getiremez. Çünkü biz ne  yaptığımızı biliyoruz. İnşallah millet olarak birlik ve beraberlik içinde Türkiye  için açık tehdit haline gelen bu hususu da bertaraf etmiş olacağız. Ülkemizi  bundan sonraki yüzyıllara sarih olarak inşallah güvenli bir sığınak halinde  tutmaya devam edeceğiz."

Ulu Camii'nde yapılan duaya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur  Aktaş, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri ve eski bakanlardan iş adamı  Cavit Çağlar da katıldı. AA