0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
07 Ekim 2021 Perşembe 09:00:00 - Güncelleme:07 Ekim 2021 Perşembe 09:35:00

En önemli ayrıntı 7 yıl sonra ortaya çıktı... Emniyet'te Kobani temizliği!

Kaynak: Sabah

ABONE OL

HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üzerine fitili ateşlenen 6/8 Ekim Kobani provokasyonuyla ilgili önemli bir ayrıntı, 7 yıl sonra ortaya çıktı.

6/8 Ekim Kobani provokasyonuyla ilgili önemli bir ayrıntı, 7 yıl sonra ortaya çıktı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ise Kobani protestolarıyla ilgili soruşturmalarda görev aldıkları belirlenen TEM ve İstihbarat Şubede görevli 183 FETÖ üyesi polisin, meslekten ihraç edildikleri tespit edildi.

Sabah'ta yer alan habere göre başta Diyarbakır olmak üzere bölge geneline yayılan, 53 kişinin hayatını kaybettiği, kamu binalarının yağmalandığı milyonlarca liralık zararın oluştuğu olayların ardından emniyet teşkilatının omurgasını oluşturan TEM ve İstihbarat Şubelerinde örümcek ağı gibi yuvalanan FETÖ'cü polisler, olaylara katılan zanlıları tespit etmek yerine delil karartarak bazıları cezaevinde, bazıları da asker de olan alakasız kişileri şüpheli yaptı.

Bu şekilde olaylarla alakası olmayan 97 kişi beraat ederken, mahkemelerin gerçek faillerin tespiti için talep ettiği MOBESE ve zırhlı araçların kayıtları da "Kameralar bozuktu" denilerek gönderilmedi.

DELİL KARARTTIKLARI TESPİT EDİLDİ

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ise Kobani protestolarıyla ilgili soruşturmalarda görev aldıkları belirlenen TEM ve İstihbarat Şubede görevli 183 FETÖ üyesi polisin, meslekten ihraç edildikleri tespit edildi.

Bazıları halen tutuklu olan eski polislerden, bir kısmının da yurtdışına kaçtıkları belirlendi. O dönem Kobani olaylarıyla ilgili yargılamaları yapan üst düzey bir yargı mensubu, "FETÖ'nün buradaki asıl amacı bölge halkıyla devleti karşı karşıya getirmekti. Fail diye karşımıza çıkardıkları kişilerin pijamayla, terlikle yakalandıklarına, bazılarının cezaevinde, bazılarının askerde olduklarına tanıklık ettik.

Amaçları masum insanları fail diye fişleterek devlete düşman haline getirmek, diğer yandan da asıl failleri gizleyerek onların dışarıdaki provokasyonlarına çanak tutmaktı. Bu soruşturmada görev alanların hatırı sayılı bir kısmının FETÖ'den ihraç olmaları da oldukça manidar" dedi.

Etiketler : FETÖ KOBANİ EMNİYET 15 Temmuz hain darbe girişimi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX