0530 708 54 54
0530 708 54 54
06 Temmuz 2022 Çarşamba 19:01:00 - Güncelleme:06 Temmuz 2022 Çarşamba 19:01:00

Emine Erdoğan: Koruyucu ailelerdeki çocukların sayısı 8 bin 723'e yükseldi

Kaynak: DHA

ABONE OL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Koruyucu ailelerin kanatları altındaki çocuklarımızın sayısının 8 bin 723'e yükseldiğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Koruyucu Aile Günü nedeniyle Ankara Millet Bahçesi'nde program düzenlendi.

Programa, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve çok sayıda koruyucu aile katıldı.

"KORUYUCU AİLE SAYIMIZ 7 BİN 212 OLDU"

Emine Erdoğan, 10 yıl önce başlattıkları Gönül Elçileri Projesi'yle güzel bir yola çıktıklarını belirterek, "Gönüllülük, bizi biz yapan en değerli toplumsal kodlarımızdan biridir. Biz de istedik ki, bu dayanışma örneği dalga dalga büyüsün. Projemizin odaklarından biri, koruyucu aile yanındaki çocuklarımızın sayısını artırmaktı. Koruyucu ailelerin kanatları altındaki çocuklarımızın sayısının 8 bin 723'e yükseldiğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

2002'de, sadece 515 olan koruyucu aile sayısının bugün 7 bin 212'ye ulaştığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"KOVID-19 salgınının hayatın her alanında son derece olumsuz etkileri oldu. Buna rağmen 2021 yılında, 1213 koruyucu aile yanına 1462 çocuğumuz yerleştirildi. Şunu da büyük bir gururla söylemek isterim; koruyucu aile yanında 948 engelli çocuğumuz ilgiye, sevgiye ve şefkate mazhar oluyor. Bu evlatlarımızdan 41'inin ağır engel durumu var. Allah, yeryüzünün meleği saydığımız tüm koruyucu anne ve babalarımızdan razı olsun. Sayenizde, vicdanın, bir insanın varabileceği en yüksek mertebe olduğuna inancımız kuvvetleniyor."

"HER ZAMAN AİLELERİMİZİN YANINDAYIZ"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık ise bakanlık olarak bütün sosyal politikalarda insanı ve aileyi odaklarına aldıklarını ifade ederek, "Sosyal ve ekonomik destek hizmeti, evlat edinme hizmeti ve koruyucu aile hizmetlerimizle her zaman ailelerimizin yanındayız. Bu hizmetlerimizi adım adım, aşama aşama ve en önemlisi ihtiyaca göre yürütüyoruz. İlk aşamada çocuklarımızı kendi ailelerinin yanında ekonomik olarak desteklemekteyiz. Sosyal ekonomik destek programımızla ekonomik yoksunluktan dolayı hiçbir çocuğun kurum bakımına ihtiyaç duymadan ailesinin yanında büyümesini ve eğitimini aksatmadan devam etmesini hedefliyoruz" dedi.

"TOPLAM 146 BİN 435 ÇOCUĞUMUZUN YETİŞKİN BİREY OLMASI İÇİN GAYRET EDİYORUZ"

Bunun yanı sıra destekten faydalanan çocukların fırsat eşitliğini sağlamak üzere her türlü sosyal, kültürel, sportif ve eğitim imkanından faydalanmalarına katkıda bulunduklarını söyleyen Yanık, şunları söyledi:

"Sosyal ve ekonomik destek hizmetimizle bir çocuk için aylık ortalama 1649 TL ödeme yapıyoruz. Toplamda 146 bin 435 çocuğumuzun ailelerinden ayrılmadan, doğdukları kültür içinde büyüyerek sağlıklı ve mutlu yetişkin bireyler olmaları için gayret gösteriyoruz."

Etiketler : emine erdoğan koruyucu aile Derya Yanık
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream ======= >>>>>>> Stashed changes