0530 708 54 54
0530 708 54 54
08 Haziran 2022 Çarşamba 11:46:00 - Güncelleme:08 Haziran 2022 Çarşamba 12:26:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü! İşte masadaki konular

ışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya geldi. Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ulaştırılmasına ilişkin, "Birleşmiş Milletler'in bu konuda bir planı var. BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek mekanizma planını makul buluyoruz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karadeniz'deki tahıl kriziyle ilgili Birleşmiş Milletler'in (BM), Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizma ve işbirliğini içeren planını açıkladı. Türkiye'nin bu planı makul bulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna'nın da kabul etmesi halinde Türkiye'nin İstanbul'da bir toplantıya ev sahipliği yapabileceğini aktardı.

Çavuşoğlu, "Burada Ukrayna tahıl ürünlerinin ve ayçiçek yağının uluslararası piyasalara ulaştırılması yolunda Rusya'nın ihracatının önündeki engellerin kaldırılması talebini de son derece meşru buluyoruz" diye ekleme yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ikili görüşmenin ardından önemli açıklamlarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

Savaşın yol açtığı kayıpların giderek arttığını üzülerek görüyoruz. Türkiye'nin başından beri ilkeli tıumumu herkesin malumu.. İstanbul'da anlamlı bir ilerleme sağlamıştı. Savaşın bir an önce müzakereler yoluyla sona erdirilmesi herkesin yararına olur. Müzakerelerin yeniden başlaması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

TAHIL KORİDORU

(Buğday koridoru için) BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz" Rusya ve Ukrayna'nın da bunu kabul etmesi gerekiyor. Bunun ile ilgili görüşmenin İstanbul'da yapılabileceğini dile getirdik.

SURİYE'YE OPERASYON HAZIRLIĞI

Bugün sadece bunları konuşmadık. Suriye bu konulardan bir tanesi Libya'da bunlardan birisi. Rusya farklı görşlerimiz olsa da birlikte çalıştığımız bir ülkedir. Suriye'nin kuzeyinde bize yönelik artan tehdit var. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Diğer taraftan Libya'daki durumu ele aldık. Libya'da istikrarın tam olarak tesis edilmesi için herkesin katkı sağlaması gerekiyor. Terör oluşumuna asla izin veirlmemeli...

Lavrov'un açıklamasından öne çıkanlar;

Liderlerimiz dokuz defa telefonda görüşme gerçekleştirid. Hükümetlerimiz ve kurumlar arasındaki ilerideki görüşmeler için fikir alışverişinde bulunduk. Ticareti milli paralar ile yapmak için ciddi potansiyelimiz varç Turistik akımların bu şekilde artmasını da sağlayacağız.

UKRAYNA SAVAŞI

Bizim ülkemizin güvenliğini tehdit eden gelişmeler olmuştu. Biz sivillere minimum zarar verecek şekilde hareket ediyoruz. Ukrayna'dan tahıl ürünlerinin sevk edilmesi konusunda ise Batılılar bunu facia olarak gösteriyor ancak Ukrayna'nın dünyadaki payı yüzde birdir. Bu gıda krizine yol almaz. Tüm gemiler buradan yük taşıyabilir. Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetlerine hazır olduklarını iddia ediyor. türk askeri makamları ile bunları görüşmekteyiz. Biz herhangi bir engel koymuyoruz.

SURİYE OPERASYONU

Suriye ile ilgili sıradaki toplantımızı Astana formatındaki Temmuz ayında yapılacak. Güney Kafkaslarda nasıl çalışacağımız konusunda anlaşma sağlandı. Moskova'da ilk toplantısını yaptık. Gürcistan katılamadı ancak Gürcistan'a kapımız her zaman aççıktır. Ortadoğu'da çok çetrefilli bir konu var. Burada uluslararası çabaları aktif etmekten yanayız. Filistin ve İsrail'in görüşmeler yapmasını destekliyoruz. ancak bir takım güçler mevcut statükoyu koruma isteğinde bu somut bir sonuca varmamıza fırsat vermeyecek.

Sayın Mevlüt Bey görüş ayrılıklarımız olduğunu dile getirdi ancak biz her zaman karşılıklı olarak saygılı harekat etme taraftarıyız. Ayrıca Karadeniz'deki güvenliği sağlamak açısından her iki ülkeye de sorumluluklar düşüyor. türkiye'ye Montrö konusunda teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz yapıcı bir şekilde çalışılması taraftarıyız.

SORU-CEVAP

TAHIL KORİDORU PLANI

Lavrov: Rus tarafı tahıl krizine ilişkin adımlarını açtı. Ukrayna limanlarından çıkan gemilerin güvenliğini sağlamaya hazırız. Ancak Zelenskiy'nin açıklamalarına bakın Mayın temizleme çalışmalarına karşıydı. Problem onlarda bizde değil. İstanbul'da yapılacak toplantı ile BM'nin inisiyatifi önemli ancak sembolik bir adım olur. Bu konuyu çözmek için Ukraynalıların limanlarını mayınlardan temizlemesi gerekiyor. Zelenskiy ile olası görüşmeye için Zelenskiy toplantı için toplantı istiyor. Ruslar 24 Şubat durumu öncesine gelsin diyor ancak heyet istanbul'da farklı şeyler söyledi. Sürekli tutumlarını değiştiriyorlar. Top Ukrayna tarafında.

Çavuşoğlu: Gıda krizi gerçek bir sorun ancak buna Ukrayna'dan ihraç edilecek ürün olarak bakmamak lazım. Ukrayna ve Rusya'dan ihraç edilmesi şeklinde bakmak lazım. Dünya'daki üretimin üçte birini oluşturuyor. Mayınlar temizlenemeyecekse de güvenli koridor oluşturulması gerekiyor. Gemilerin silah taşımayacağından emin olunmasını istiyorssunuz. Ancak bunların denetimini yapacak bir mekanizmanın olması ile hem ihracatın önündeki engeller kalkar hem de her iki ülkenin endişeleri kalkar. Biz müzakereye dönme konusunda daha olumlu bir hava görüyoruz. Her iki taraf da bir araya gelmek isterse biz üzerimize düşeni yaparız. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi liderler düzeyinde bir görüşmeye ev sahipliği yapmak isteriz.

Çavuşoğlu: Rusya ve Ukrayna'nı memnun etmek için hareket etmiyoruz. Attığımız bazı adımlarda iki tarafta memnun etmiyor. Dengeli bir politika izliyoruz. Arabulucu görevini üstleniyorsak bunu sergilememiz lazım. Doğruya doğru yanlışa yanlış diyoruz. Her hangi bir yanlış gördüğümüzde bunu söylüyoruz. Duygusal tepkiler yerine savaşı sonlandıracak adımlar atmaya çalışıyoruz.

TERÖR ÖRGÜTLERİ SURİYE'DEN TEMİZLENMELİ

Çavuşoğlu: Anayasa Komisyonu'nun 8. toplantısından da sonuç çıkmadı. Biz bu sürecin devam etmesini istiyoruz. Astana platformu sayesinde bunları konuşuyoruz. Diğer taraftan siyasi çözüm istemeyen bir rejim var. Rusya ve İran'ın rejim üzeirndeki etkisini kullanmasını bekliyoruz. tek çözüm yolu siyasi çözümdür. Ülkenin geleceği için tek çözüm yolu budur. Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekeyeceğimizi dile getiriyoruz.

Suriyeli Kürtler ile PKK/YPG'yi bir tutmamamız gerekiyor. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine de bu nedenle karşı çıkıyoruz. ABD ile bir ortak açıklamamız var ardından Soçi'de bir mutabakat zaptı imzaladık. Teröristlerin bölgeden temizlenmesi için hem Rusya'nın hem ABD'nin taahhütleri var.

Lavrov: Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate alıyoruz
Etiketler : 0
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX