• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Kasım 2017 Pazartesi 08:28:00 - Güncelleme:13 Kasım 2017 Pazartesi 08:40:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 3 kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya, Kuveyt ve Katar ziyaretleri bugün başlıyor. Erdoğan, Putin’le görüşmesinde tüm kısıtlamaların kaldırılmasını, Kuveyt ziyaretinde ‘Katar krizi’ni gündeme getirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ortadoğu ve Rusya ziyaretlerine bugün başlıyor. Rusya, Kuveyt ve Katar'ı kapsayan ziyaretlerin ilki ise bugün başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetine icabetle bugün Soçi'yi ziyaret edecek.

MASADA KRİTİK KONULAR

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya gerçekleştireceği ziyarete ilişkin, "Ziyaret çerçevesinde iki ülke liderleri arasında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkiler ile başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir" değerlendirmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün başlayacak ziyaretlerine ilişkin yazılı açıklama yapan Kalın, Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini gerçekleştirmeye yönelik çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti vesilesiyle geriye kalan son bazı ticari kısıtlamaların da tamamen kaldırılması ve vize muafiyet rejiminin yeniden tesis edilmesi yönündeki beklentilerin tekrar vurgulanacağını kaydeden Kalın, görüşmelerde enerji alanındaki yakın işbirliğinin de ele alınacağını kaydetti.

ASKERİ İŞBİRLİĞİ GÜNDEMDE

Erdoğan'ın Rusya'nın ardından Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Cabir El Ahmed El Sabah'ın davetine icabetle Kuveyt'i ziyaret edeceğini hatırlatan Kalın, "Gerçekleştirilecek görüşmelerde ikili ticaretin çeşitlendirilerek artırılması, müteahhitlik alanında işbirliğimizin güçlendirilmesi, Kuveyt vatandaşlarının yatırım, yerleşme ve turizm amaçlı ülkemize yönelik ilgilerinin daha da artırılması imkanları ele alınacaktır. Askeri ve savunma sanayii, eğitim ve kültür, konsolosluk ve diğer alanlardaki işbirliği imkanlarının da ele alınması ve çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalanması da öngörülmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Kalın, Kuveyt'teki temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye- Katar Yüksek Stratejik Komite Üçüncü toplantısı için Katar'a seyahat edeceğini aktardı. Kalın, "Ziyaret kapsamında İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve KİK'le stratejik ilişkileri bulunan bir ülke olarak en başından itibaren aktif bir diplomasi ortaya koyan Türkiye, Kuveyt'in arabuluculuk çabalarına destek vermektedir. Türkiye, bu gerginliğin bir an önce barışçıl yollardan çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir" ifadelerine yer verdi.