• BIST
  1085.61
 • Dolar
  6,9741
 • Euro
  8,2142
 • Altın
  442,8730
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
14 Temmuz 2020 Salı 14:38:00 - Güncelleme:14 Temmuz 2020 Salı 17:02:00

Cudi Dağı'nda büyük operasyon başladı! Teröristleri Yıldırım çarpacak

Şırnak Cudi Dağı'nda geniş kapsamlı bir operasyon başlatıldı. Operasyonun adının Yıldırım-1 Cudi olduğu açıklandı.

Şırnak kırsalında bulunan Cudi Dağı'nda güvenlik güçlerince terör örgütü PKK'ya yönelik 'Yıldırım-1 Cudi' operasyonu başlatıldı. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Cudi Dağı'nda açıklama yaparak operasyonu başlattıklarını duyurdu. Öte yandan operasyon ile ilgili gelen son dakika bilgisine göre de 5 sivil vatandaşı şehit eden teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Şırnak Cudi Dağı'nda geniş kapsamlı bir operasyon başlatıldığı duyuruldu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, "Örgütün hain emellerine hizmet edenlere karşı önceki gün Yıldırım 1 Cudi operasyonunu başlattık. Bu operasyonlarımız seri bir şekilde sürecek. Cudi Dağından başlayıp bugüne kadar adı terörle anılan hassas noktalarda devam edecek… Kato, Bestler Dereler… Aklınıza neresi gelirse... Bu coğrafya içinde tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.

Türkiye, terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarda ele geçirilen silahlar arasında Kanada yapımı otomatik tüfeklerin de bulunması nedeniyle Kanada'yı uyarmıştı.

İÇİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı, Yıldırım-1 Cudi Dağı Operasyonu'nda 5 sivilin şehit edilmesi olayının faili olduğu belirlenen "Alişer" kod adlı terörist Osman Durmuş'un etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, iç güvenlik operasyonları kapsamında Şırnak-Silopi Cudi Dağı bölgesinde, 102 timle başlatılan Yıldırım-1 Cudi Dağı Operasyonu'nda bölgede yapılan arama-tarama faaliyetleri esnasında çatışma çıktı.

Çatışmada, "Alişer" kod adlı Osman Durmuş silahıyla (NEA-15 piyade tüfeği) birlikte etkisiz hale getirildi.

Söz konusu teröristin, 14 Nisan'da Şure Tepe güvenlik kulesi inşaatında çalışan bir sivil vatandaşın ve 17 Haziran'da Celasör Tepe bölgesinde yol inşaatında çalışan 4 sivil vatandaşın el yapımı patlayıcı saldırısı sonucu şehit edilmesi olayının faili olduğu tespit edildi.

Operasyonda ele geçirilen çok sayıda mayın ve el yapımı patlayıcı imha edildi.

Bölgede operasyon devam ediyor.

BÖLGEDE 134 TERÖRİST KALMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cudi Gabar, Besta ve Kel Mehmet bölgelerinde 134 teröristin kaldığını söylemişti.

ADI 15 TEMMUZ ŞEHİDİNDEN...

Operasyona 15 Temmuz’da şehit olan 15 yaşındaki şehit Halil İbrahim Yıldırım’ın adına ithafen “Yıldırım” ismi verildi.

2017’de Kato’da İncebel operasyonlarını Tümgenerel Aydoğan Aydın yönetmiş terör örgütüne ağır kayıplar verilmişti. Aydın, 12 silah arkadaşıyla şehit olmuştu. Bölgede 5 tondan fazla patlayıcı ele geçirilmişti.

KIRAN VE KAPAN'DAN SONRA YILDIRIM GELDİ

Yine 2019’da Cudi Dağları’nda Irak kuzeyindeki terör yuvaları Kıran operasyonları ile ağır darbe almıştı. 2019-2020 arasında devam eden Kapan 5 ve 7 operasyonları da Şırnak kırsalını kapsıyordu.

2 YILDA BÖLGEDE 68 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

2 yılda bölgede 68 terörist etkisiz ele getirildi. TSK’nın kararlı operasyonlarına dayanamayan 58 terörist teslim olmak zorunda kalmıştı.