• BIST
  1314.4
 • Dolar
  7,9633
 • Euro
  9,4522
 • Altın
  462,5390
0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Ocak 2018 Çarşamba 12:02:00 - Güncelleme:31 Ocak 2018 Çarşamba 14:55:00

Darmık Dağı canlı yayında bombalandı

Burseya Dağı'nın ele geçirilmesinin ardından bir başka kritik nokta olan Darmık Dağı'nda sekiz ayrı nokta Türk savaş uçakları tarafından vuruldu

Suriye'nin Afrin kenti ile Kilis arasında bulunan Darmık Dağı'nın arkasında bulunan Minnag Havalimanı, Maranez ve Bafelyun Tepelerindeki terör örgütü PKK/YPG mevzileri, havadan bombalandı. Öte yandan TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in kuzeyinde bulunan Bülbül beldesine bağlı Bak Ubasi köyünü terör örgütü PYD/PKK'dan temizledi.

Kilis ile Hatay hudut hattında yer alan, terör örgütü PYD/PKK'nın sığınak, barınak ve mevzilerinin bulunduğu Darmık Dağı çevresine yönelik sabah Fırtına obüsleriyle başlayan bombardıman yaklaşık bir saatten bu yana yerini hava bombardımanına bıraktı.

Çeşitli üslerden havalanan savaş uçaklarınca son bir saatte en az 15 kez bombalanan dağın çevresinde dumanlar yükseliyor. Savaş uçaklarının bölgedeki hareketliliği sürüyor.

Bu arada Kilis-Hatay hudut hattındaki birlikler sabahtan bu yana  askeri araç gereç ve personelle takviye edilmişti.

BİR KÖY DAHA ALINDI

TSK ve harekatı destekleyen ÖSO, Bülbül belde merkezinin çevresindeki köylere sabah saatlerinde operasyon başlattı.

Devam eden operasyonda TSK ve ÖSÖ, Afrin'in kuzeyindeki Bülbül beldesine bağlı Bak Ubasi köyünü terör örgütü PYD/PKK'dan aldı.

Türkiye sınırına komşu Bülbül belde merkezinin doğusundaki köylerin  ele geçirilmesi ile terör örgütünün Afrin'in kuzeyine uzanan stratejik lojistik  yolları kesilmiş oldu.

Zeytin Dalı Harekatı'nın 12. gününde Afrin'in beş beldesinde 19'u köy,  biri köy altı yerleşim ve 5'i stratejik dağ veya tepe olmak üzere 25 nokta  örgütten kurtarılmış oldu.

TSK ve harekata destek veren ÖSO güçleri, harekatın önceki  aşamalarında, Bülbül beldesinde Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu,  Heftar, Ursa köyleri ile Kürdo köy altı yerleşimini, Racu beldesinde Edamanli,  Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği ve  Alkana köyleri, 915. Tepe ile 740 Tepe'yi, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid  Tepesi ve Kara Mitlak köyü, Cinderes beldesinde Hammam köyü ile Mersides  Tepesi'ni, Şeran beldesinde de Burseya Dağı ve Kastel Cündo köyünü ele  geçirmişti.

AA