• BIST
  1340.81
 • Dolar
  7,9600
 • Euro
  9,4612
 • Altın
  463,2760
0530 708 54 54
0530 708 54 54
05 Nisan 2017 Çarşamba 17:35:00 - Güncelleme:05 Nisan 2017 Çarşamba 17:36:00

Bakan Işık: Dün Gabar'da 20 terörist yakalandı ve etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, vefatının 117'nci yılında Gazi Osman Paşa’yı anma etkinliğine katıldı. Bakan Işık, Gabar'da 20 teröristin dün yakalanarak etkisiz hale getirildiğini de açıkladı.

 

 Gaziosmanpaşa Meydanı’nda ölümünün 117’nci yılında Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’yı anma töreni düzenlendi. Törene; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı HASAN Tahsin Usta, Gazi Osman Paşa’nın memleketi Tokat’tan gelen vatandaşlar katıldı. Tören, mehter takımının gösterisiyle başlarken, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Ardından askerler tarafından yapılan o dönemi anlatan canlandırmalar vatandaşların beğenisini kazandı. Tören, protokol konuşmalarıyla devam ederken Bakan Işık, Türkiye’nin yerli üretimde geldiği nokta ve 16 Nisan referandum süreci hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

 


  “Türkiye savunma sanayinde yüzde 60 oranında yerliliğe ulaştı"

  Gazi Osman Paşa’yı rahmetle anarak genç nesillere örnek olması gereken bir kişi olduğuna dikkat çeken Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, daha sonra şunları kaydetti:
  "Askerimize verdiğimiz piyade tüfeğini bile başkasının lisansı ile üretiyorduk. Türkiye savunma sanayinde yüzde 60 oranında yerliliğe ulaştı. Başkasının lisansıyla üretilen silahlar yerine bugün NATO’nun 42 testinin tamamından büyük başarıyla geçen Milli Piyade Tüfeği MPT 76’yı Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim ediyoruz. Askerimiz artık kendi milli piyade tüfeğini kullanıyor. Kendi tankımızı kendimiz yaptık, bütün testlerden de başarıyla geçti. Mayıs ayında inşallah aksilik olmazsa seri üretim için düğmeye basıyoruz. Dün o askeri şehit eden 20 tane terörist Gabar’da yakalandı ve etkisiz hale getirildi. Nasıl yaptık? Artık tepelerinde insansız hava araçları geziyor. İnşallah 2023’te kendi milli  uçağımızı üretmiş olacağız. Artık sıra kendi füze ve hava savunma sistemimizi milli olarak geliştirmekte."

 

  "Türkiye ne zaman sandıkta istikrarı yakaladıysa şaha kalktı"

  16 Nisan referandum süreci hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Işık, “Türkiye ne zaman sandıkta istikrarı yakaladıysa Türkiye şaha kalktı. 16 Nisan’da diyoruz ki işi şansa bırakmayalım. Bugün Cumhurbaşkanımızın telekonferansla Almanya’daki bir toplantıya katılmasını alelacele mahkeme kararıyla engelleyenlerin terörist başlarının Kandil’den canlı yayınla toplantılara bağlanmasını sağlamak için nasıl seferber olduğunu biliyor muyuz? Bunu niye yapıyorlar zannediyorsunuz? İşte bunu düşünmek durumundayız. Bu gün Avrupa’nın her yerinde FETÖ, PKK cirit atarken Türkiye’nin bakanlarına yapılan bu insanlık dışı muamelenin sebebini biz bilmek zorundayız, bizim hiç kimseye düşmanlığımız yok” şeklinde konuştu.

 

  “Tarihte kendi ismini bir ilçeye vermiş komutan çok enderdir"

 

  Törenin oldukça anlamlı olduğunu belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise, “Bugün büyük bir insanın ismini taşıyan Gaziosmanpaşa ilçemizde görev yapmak keyfi bizlere nasip olması gerçekten takdire şayandır. Bu ilçede sizlerle birlikte bu ilçeye hizmet etmek onur verici bir şey. Tarihte kendi ismini bir ilçeye vermiş komutan çok enderdir, bunlardan biri de Gazi Osman Paşa’dır. Gençlerimizin tıpkı Çanakkale ruhu gibi yeni bir Gazi Osman Paşa ruhunu bu günlerde daha büyük bir inançla taşımış olmaları ve gelecek nesillere taşıyacak bir anlayışla o sorumluluğu yerine getirmeleri de önemlidir diye düşünüyorum” dedi.