0530 708 54 54
0530 708 54 54
01 Ağustos 2022 Pazartesi 13:00:00 - Güncelleme:01 Ağustos 2022 Pazartesi 13:25:00

Bakan Akar'dan net mesaj! "Teröristlerin hiçbiri güvende değil, enselerindeyiz"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İlk tahıl sevkiyatının başlamasıyla ilgili bilgi veren Bakan Akar, "Gemi yarın 15.00'te İstanbul Boğazı açıklarında olacak." dedi. Askeri operasyonlarla ilgili önemli mesajlar veren Akar, 2015'ten bu yana 34 bin teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakan Akar, ABD'nin teröristler için yayınladığı taziye mesajına da sert tepki göstererek, "Bir akıl tutulması, açıklaması olamaz." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

UKRAYNA'DAN HAREKET EDEN TAHIL YÜKLÜ GEMİ

Bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklık çıkmadan devam edecek.

(Küresel gıda sorunu) Göçü de tetikleyebilecek noktada. Afrika'dan Avrupa'ya ve Türkiye'ye ciddi göç dalgasını beraberinde getirebilir. Çözüme gidiyor olması önemli.

Bu gemi muhtemelen yarın saat 15 civarında İstanbul açıklarına bulunacak. Müşterek heyet gidip yükü kontrol edecekler.

Tahıl arzının önemi var. Rusya ve Ukrayna tahıl arzında dünyada çok önemli bir yere sahip. Savaş nedeniyle 25 milyon tondan fazla tahıl bekliyordu.

İstanbul'daki merkez iki tarafın birlikte olduğu tek ortam.

Birleşmiş Milletler temsilcisi bir arkadaşımız teşekkür mesajı gönderdi. Çalışmamızı BM daima destekledi.

RUSYA LİMANLARINDAN DA NAKİL OLABİLİR

Rusya'nın limanlarında da gıda ve çeşitli kimyasallar var. Bunların nakli bizim çalışmamızın dışında ayrı bir konu ama bir katkımız olursa Türkiye olarak memnuniyet duyarız.

UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN TÜRK UÇAKLARI

Mürettebatımız sağlıklı bir şekilde bekliyor. İnsani yardımdan dolayı ortadan çıkan bu durumu düzeltmek için hem Rusya hem Ukrayna ile görüşmelerimiz sürüyor. Provokasyon endişesiyle temaslarımızı sürdürüyoruz. En müsait zamanda uçakları alacağız. Önümüzdeki günlerde de bunun gerçekleşmesi son derece mümkün görünüyor.

TERÖRLE MÜCADELEDE 'YERİNDE İMHA' DÖNEMİ

Terörle mücadeleyi zaman ve mekan ayrımı yapmaksızın elimizden geldiğince yürütüyoruz. Terörle mücadele bazıları tarafından çarpıtmalara maruz kalıyor. Bizim tek amacımız var: Ülkemizin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Komşularımızın egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Tek hedefimiz var, terörle mücadele. Bunun komşularımızın da lehine olduğunu herkesin görmesi lazım. Sivillere, çevreye son derece hassas olduğumuz bilinmeli.

Mehmetçik büyük bir moral vatanı için, bayrağı için görev yapma duygusuyla büyük bir mücadele vermekte. İnşallah başaracağız.

Teröristler, elebaşları da dahil hiçbiri iki gün aynı yerde yatmıyor. Mehmetçik enselerinde. Kim destek verirse versin, arkalarında kim olursa olsun, terörü bitirmekte kararlıyız.

KUZEY IRAK DOHUK'TAKİ SALDIRI

Bizim yaptığımız çalışmalarda sivil insanlar, mahalleler, tarihi-dini yapılar, çevre bizim için dokunulmaz. Musul Konsolosluğumuza yapılan saldırı kimin masum insanlara ateş edebildiğini ispatladı. Bunlar kundaktaki bebeklere kurşun sıkan alçaklar. Bu olayların nasıl yapıldığını herkesin anlaması lazım. Bizim mücadelemizin sadece bizim için değil aynı zamanda Iraklı kardeşlerimizin de güvenliğine büyük katkı sağlayacağını da herkesin görmesi lazım.

SURİYE'NİN KUZEYİNE HAREKAT HAZIRLIĞI

2011'de Suriye'de kriz çıktıktan sonra ülkemizin sınırlarına karşı çeşitli saldırılar oldu. Camiler bombalandı. Reyhanlı'da insanlar hayatını kaybetti. Kimse tarlasına gidemez oldu.

Tel Rıfat ve Münbiç'te unsurlarımıza karşı saldırılar var. Misliyle karşılık veriyoruz.

Hudutlarımızı korumak için, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için nerede ne zaman ne lazımsa bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

ÜLKESİNE GÖNÜLLÜ DÖNEN SURİYELİ SAYISI

1,1 milyon civarında Suriyeli kardeşimiz güvenli ve gönüllü şekilde topraklarına döndü. 500 bini de İdlib bölgesine döndü.

ABD'NİN TERÖRİSTE TAZİYE MESAJI

Bir akıl tutulması, izahı yok bunun. Amerikalı müttefiklerimiz yarın hatırlayınca üzülecekler, 'Çok yanlış bir şey yaptık' diyecekler.

ABD'DEN F-16 ALIMI

Amerika toplantı yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Biden'le yaptığı temaslarda, yönetimin son derece pozitif olduğunu müşahede ettik.

Yunanistan'ın itirazı talihsiz bir girişim.

Etiketler : 0
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes