• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
12 Ocak 2018 Cuma 00:01:00 - Güncelleme:12 Ocak 2018 Cuma 00:02:00

Avuçlarını yalarlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump yönetiminin ısrarla Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüne devlet kurdurma çabasına sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Gereği neyse bunu görecekler” ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye'de muhtarlarla 43. buluşmasını gerçekleştirdi. Erdoğan konuşmasında terör örgütleri PKK/PYD ve FETÖ'ye destek veren Trump yönetimini sert sözlerle eleştirdi, “Bir taraftan 'stratejik ortağız' diyeceksin, Suriye'nin kuzeyinde 4 bini aşkın TIR orada silahlandırma yapacaksın. Kime? PYD'ye, YPG'ye. Bunlar PKK'nın yan kuruluşları, terör örgütü. Biz sana bunları anlatıyoruz, sen bizi dinlemiyorsun, onların başındakileri dinliyorsun. Seninle biz nasıl stratejik ortağız, böyle stratejik ortaklık olur mu?” diye sordu. 

KARARLILIĞIMIZ TAMDIR 

Konuşmasında ABD'nin girişimleriyle terör örgütüne devlet kurdurma çabalarına değinen Erdoğan,  Misak-ı Milli hatırlatmasında bulundu. Erdoğan, “Neresi Misak-ı Milli? İşte şu anda terör koridoru oluşturmak isteyenler var ya Kuzey Suriye'de. İşte oralar hep Misak-ı Milli'nin içinde olan yerlerdi. Bu hassasiyetlerimizi unutmayın. Onun için oralarda öyle devlet kurma vesaire bu yola tevessül edenler avucunu yalar. Gereği neyse bunu görecekler. Kimse orada yeni bir devlet kurma gayreti içerisine girmesin, kararlılığımız tamdır” ifadelerini kullandı. 

TEK ÇARE KALDI 

“Birilerinin başları sıkıştığında kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırarak, kaçacak, saklanacak ikinci, üçüncü vatanları olabilir, bizim yok” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim hassasiyetlerimiz ortadayken, birilerinin ısrarla burnumuzun dibinde bir terör koridoru inşa etmeye çalışması karşısında sabrımız giderek azalıyor. Geldiğimiz noktada, bu yolların giderek daha çok kapandığını, geriye tek bir çarenin kaldığını görüyoruz” diyerek Suriye'nin kuzeyine yeni bir askeri harekatın işaretini verdi. 

ABD'NİN TUTARSIZ POLİTİKALARI  

“Türkiye, hiç kimsenin kendi ülkesindeki iktidar oyununa meze olacak bir devlet değildir” diyen Erdoğan, “Türkiye, ABD'nin bölgemizdeki tutarsız politikalarının makasına getirilebilecek bir ülke hiç değildir. Türkiye, AB'nin bölgemizdeki gelişmeler karşısında sergilediği kifayetsizliğin bedelini ödemek zorunda olan bir ülke de değildir. Biz 200 yıldır dört bir yandan üzerine üşüşen leş kargaları, akbabalar tarafından didiklendiği halde hala dimdik ayakta kalabilmiş bir ülkeyiz. Karşınızda ne Osmanlı'nın 'hasta adam'ı ne Cumhuriyet'in 'çömez devlet'i ne 1970'lerin, 1990'ların güçsüz ülkesi var. Artık karşınızda cumhurbaşkanından muhtarına kadar 2023 hedeflerine kilitlenmiş, 2053 ve 2071 vizyonuna inanmış bir millet var” dedi. 

YENİ İSTİKLAL HARBİMİZİ BAŞLATTIK 

Konuşmasında “Ne olursa olsun kollarımızı, paçalarımızı sıvayarak, yakınlarımızla helalleşerek, yeni istiklal harbimizi savunmadan taarruza dönüştürdük” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Sağolsun, güvenlik güçlerimiz teröristleri açtıkları çukurlara gömdü. Gereken önlemler alınarak, büyük şehirlerimizi hedef alan eylemlerin önü büyük ölçüde kesildi” dedi. 

TEHDİDİ GÖRDÜK 

Gezi Olaylarının, 17-25 Aralık yargı-polis darbe girişiminin, Adana'daki MİT Tır'ları kumpasının yaşandığını, 2014 mahalli seçimlerinde oynanan oyunların ardı ardına sıralandığını belirten Cumhurbaşkanı,  “Ülkemizin tarihimizin en büyük tehditlerinden biri altında olduğunu gördüğümüz için bu saldırıların hiçbirisine eyvallah etmedik, aslanlar gibi mücadelemizi verdik” diye konuştu.