• Bist 100
  103809
 • Dolar
  5,7537
 • Euro
  6,3338
 • Altın
  272,3070
İstanbul
12 / 22
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
15 Ekim 2019 Salı 00:00:00 | Son Güncelleme: 15 Ekim 2019 Salı 00:00:00

Akdeniz in İncisi Kıbrıs

Akdeniz in incisi olan Kıbrıs, gezilecek tarihi yerlerin yanı sıra denizi ve kumarhaneleri de ilgi görüyor.

Akdeniz in incisi olan Kıbrıs, gezilecek tarihi yerlerin yanı sıra denizi ve kumarhaneleri de ilgi görüyor. Ada ülkesi olması itibari ile dört bir tarafı denizle çevrili olan Kıbrıs, sayısız otel imkanları ile her bütçeye tatil imkanı sunuyor.
Neden Kıbrıs?

Denizse sıfır konumu haricinde yemyeşil doğası ile insana enerji ve canlılık veren Kıbrıs, Türkiye den gidenler için hem uğrak hem de gidişi kolay oluyor. Nüfus cüzdanı ile gidilebilen adaya ne pasaport ne de vize gerekiyor bu durum da tabii ki yerli turist sayısını arttıran en önemli sebeplerden oluyor.

Kıbrıs otelleri arasında her keseye her misafir kitlesine göre otel seçeneği bulunur. Bu çeşitlilikte turistlere ayrı bir avanta sağlar. Uçak ve transfer dahil Kıbrıs otelleri paketleri için siteden kontroller sağlanabilir böylelikle en lüks oteller bile daha avantajlı hale gelir. Deniz ve tarih açısından alışveriş ve kumarhane için de gidenler mevcuttur. Türkiye de kumarhaneler yasaklandıktan sonra kumar oynamayı seven pek çok sadece hafta sonunu değerlendirmek için bile kumar oynama arzusu ile Kıbrıs ın yolunu tutuyor.
Kullanılan para biriminin TL olduğu düşünüldüğünde hem Türkiye de hem de orada para bozdurmaya gerek kalmadan tatil yapmak mümkün hale geliyor. Konuşulan dil ise Türkçedir. Ülke dışında tatil tercih edenlerin düşündüğü bir nokta dil sorunu da yaşanmıyor.

Kıbrıs tatil planlarında bilinmesi gereken bir hususta ne zaman gidilmesi yönündedir. Yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistin çok olduğu ve neredeyse şaşırtıcı bir kalabalığın söz konusu olduğu ada da son dakikalarda gerçekleşecek bir tatil planında konaklama yeri bulma da zorlaşıyor. Bu tip bir durum ile karşılamamak adına site üzerinden yapılacak kontroller veya birebir görüşmeler ile en doğru zaman ve seçenekler ile mevcut Kıbrıs turları birinci tercih halini alıyor.

Yılbaşında Kıbrıs

Akdeniz’in ılıman iklimine sahip olan Kıbrıs adası her mevsim için harika bir rota sunuyor. İklim özellikleri itibari ile belki de en soğuk zamanı diye düşünülen yeni yılı Kıbrıs ta karşılamak mümkündür. Yaz aylarında sıcak havada berrak sulara atlamak ilk bahar ve son baharda tarihi dokuya dokunmak ve yeni yılda birbirinden özel sanatçılar ile yeni yılı karşılamak isteniyorsa birbirinden farklı seçeneklerin olduğu ve tatil avantajı sunulan site, herkesin hayallerini gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Senelerin deneyimi ile Kıbrıs ta olabilecek en iyi seçenekler tatilcilerin dikkatine sunuluyor. Türkiye den de pek çok sanatçının programının olduğu ada ülkesinde dünyanın farklı yerlerinden de sanatçılar farklı mekanlarda sahne alıyor bu sebep ile Kıbrıs ta yeni yılı karşılamak harika bir sebep oluştururken İnsan hayatının deneyimlerden oluştuğu düşünüldüğünden harika anılar ve tecrübelerin de yaşanmasına imkan veriyor.
Ulaşım kolaylığı ile vize beklemeden gidebilecek rotalar insanların daha çok ilgisini çeker. Vize bir yandan zaman bir yandan ek harcama demektir. Sakinlik arayan ya da gece kulüplerinde eğlenmek isteyen ayrıca kumarhaneleri ile güzel bir zaman geçirilmesini vadeden Kıbrıs, kış aylarının da tercihi oluyor.

Kıbrıs ta Görülmesi Gereken Yerler

Her şehir veya ülkede olduğu gibi pek çok tarihi yapılara ev sahipliği yapan Kıbrıs, kilise, cami ve manastırlar ile dolu bir ülkedir. Tatil deyince bazı insanların aklına kültürel ve tarihi geziler bazı insanların aklına ise deniz, kum ve güneş gelir. İkisini de birbirine bağlayan ve bahar aylarında gidildiğinde hem geziyi hem de tarih gezintilerinin yapılacağı Kıbrıs ın Girne de yer alan, Beşparmak dağları üzerinde bulunan 3 kaleden biri olan St. Hilarion Kalesi muazzam bir orta çağ kalesi olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Tarihe meraklı kişilerin es geçemeyeceği bu kalenin tarihini de öğrenerek dik yürüyüş yollarını ve merdivenleri geçtikten sonra tepeye ulaşmanın hazzı da başka oluyor.
Kale, ada halkını muhtemel bir Arap saldırılarına karşı korumak amacı ile inşa edilmiştir. Beşparmak dağları üzerinde St. Hillarion dışında Kantar ve Buffavento kaleleri de bulunur; ancak zaman ilerledikçe, ateşli silahların icadı ve sahil şeritlerinin savunmasının önemi ile birlikte, kaleler işlevlerini yitirmiştir.

Kıbrıs turları içinde belki de en çok dikkat çeken Mavi Köşk oluyor. Köşk, Güzelyurt Çamlıbel beldesinde bulunuyor. Köşkü yaptıran İtalyan asıllı bir Rum olan silah kaçakçısı Paulo Paolides dir ve köşk ile pek çok rivayet bulunur. Köşkün altına yapılan tünelleri ile savaş sırasında Paolides’in adadan kaçtığına dair hikaye de mevcuttur. Köşk ün en önemli özelliği ise dışarıdan görünmüyor; ancak köşkten dışarının görülebiliyor olmasıdır.

Tatildukkani.com Ayrıcalığı ile Kıbrıs

Kıbrıs turları kapsamında adanın en çok merak edilen ve beğenilen yerleri öncelik alır. Farklı paket seçenekleri ile misafirlerin tercihine bırakılmış turlar tatildukkani.com ayrıcalığı ile öne çıkıyor. Konusuna hakim rehberler eşliğinde bu inci adayı gezmek ve görmek mümkündür. Girne yi kısaca anlatmak gerekirse; yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Kıbrıs ta bulunan Girne Kalesi ise görülmesi gereken başka bir yerdir.
Mimarisinin güzelliği ayrıca günümüze kadar ulaşabilmiş olan tarihi ve kültürel duruşuyla bir açık hava müzesi gibi duruyor. Tarihi yapılar deyince akla gelen kiliseler ve kalelerden birini doğal güzelliklerini de bozmadan adanın en gözde turistik beldelerinden olan Girne Kalesi, Akdeniz in mavi sularına açılan limanına da hakim bir konumda konuşlandırılmıştır.

Milattan sonra 7. yüzyılda Bizanslıların inşa ettiği kale, Arap saldırılarına karşı adanın savunulması amacıyla yapılmıştır. İyi bir alana inşa edilen kalede giriş kat harici üst ve alt kat bulunuyor.
St. George Kilisesi, Lüzinyan ve Venedik Kulesi, kalenin su ihtiyacının karşılanması için yapılan sarnıçlar ve Lüzinyan dönemine ait zindanlar ve işkence odaları bulunuyor.

Girne Kalesinde Zindanlar

Kale deyince hemen zindanlar ve işkence odaları da gelir. Yüzyıllarca hüküm süren imparatorluklarda olan şeylerdir. Kaledeki dikkat çekici yerlerden biri de Fransız hanedanlığı olan Lüzinyan dönemine ait olan zindandır. Orta Çağ da gerçekleşen ve insanlara yapılan acımasız işkenceler heykellerle anlatılmaya çalışılıyor. Şimdilerde hayal etmesi zor olsa da bir zamanların işkence odalarından yükselen çığlıklarını şimdilerin turistik gezi noktası olması da insanları heyecanlandırır.

Girne Kalesinde Yüzyıllık Gemi

Kale muazzam görüntüsü ile mavi sulara her gün selam veriyor. Kaleyi gezmek hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çektiği gibi Batık Gemi Müzesi de ayrı dikkat topluyor. Araştırmalara göre geminin uzun bir tarihi var. Milattan önce 300’lü yıllarda eski Girne açıklarında batan gemi 1967 yılında gömülü olarak bulunur ve kaleye getirilir. Tüm bu güzellikleri görebilmek için birbirinden farklı Kıbrıs turları incelenmeye değerdir.

Adanın Bir Ucu Karpaz

Karpaz yarımadası olarak bilinen Karpaz, adanın doğusunda yer alır. Eşekleri ile ünlü olan bu yerde denize girmek ve günlük Kıbrıs turları kapsamında gezmek mümkündür. Girne nin kalabalığı yanında Karpaz ın sessizliği huzur verir. Huzurun adresi Karpaz ı tatildukkani.com bilgisi ve tecrübesi ile keşfetmek hoş bir deneyim oluyor.

Kıbrıs Paketler
İster sadece konaklama ister uçak ve konaklama paketlerinden faydalanmak mümkün. Uçak ve transferi bir arada alınca biraz daha makul ücretler ödeniyor.