• Bist 100
  90.787
 • Dolar
  5,9025
 • Euro
  6,6388
 • Altın
  254,5580
İstanbul
22 / 30
0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Ocak 2019 08:00 | Cuma

Açlık grevlerinin emri Kandil'den

TSK’nın operasyonlarıyla yok olmanın eşiğine gelen PKK, son çare olarak HDP’li vekillere açlık grevi talimatı verdi. Örgüt, açlık grevleri üzerinden sokakları karıştırmaya da çalışıyor. 

Eli kanlı terör örgütü PKK, güvenlik güçlerince özellikle son 2 yılda yurtiçi ve dışında aralıksız sürdürülen operasyonlarla büyük darbe aldı. Bu operasyonlarda, örgütün sözde lider kadrosunda yer alan isimlerin de bulunduğu çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Örgüt bu nedenle eleman temininde güçlük çekmeye başladı. PKK, operasyonların şiddetini azaltmak ve örgüt içindeki çözülmeyi önlemek amacıyla yeni kaos planlarını devreye soktu. 

YENİDEN TECRİT YALANI 

PKK elebaşılarından “Cemal” kod adlı Murat Karayılan'ın hazırladığı ve sözde Halk Savunma Merkez Karargahı tarafından 29 Aralık 2018'de örgüt kadrolarına telsizden iletilen talimatlar, örgütün girdiği çıkmazdan kurtulmak için büyük çaba sarf ettiğini gözler önüne serdi. Talimatta, örgütün kuruluşunun 41. yılı yeni bir sürecin başlangıcı olarak nitelendirilirken, bu sürecin sonunda terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a yönelik sözde “tecridin” kaldırılmasının hedeflendiği ifade edildi. 

DİRENİŞ BAŞLATMIŞLAR 

Öte yandan talimatta Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle 31 Ocak'tan bu yana Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in, PKK'nın emriyle 7 Kasım 2018'de başladığı açlık grevine işaret edildi. Teröristlere iletilen talimatlarda söz konusu açlık grevi, yeni bir “direniş”in başlangıcı olarak nitelendirildi. Diğer taraftan da 2019'a “toplumsal direniş atmosferinde girildiği” iddiasıyla teröristler motive edilmeye çalışıldı. 

GREVLERİ KULLANACAKLAR 

Güvenlik uzmanları, bu durumu, “PKK'nın içinde bulunduğu çıkmazı aşmak için terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeniden muhatap olarak alınmasını stratejik hedef haline getirdiği” şeklinde yorumladı. Uzmanlar, PKK'nın bir yandan terör saldırılarıyla kaos ortamı oluşturmayı, diğer yandan da “kitle hareketi” başlatarak sokakları karıştırmayı planladığına dikkati çekti. PKK'nın sokakları karıştırmak için de açlık grevi eylemlerini denediği ifade edildi.