0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Temmuz 2021 Perşembe 08:24:00 - Güncelleme:15 Temmuz 2021 Perşembe 08:24:00

15 Temmuz'un şehit eşi ve gazisi: Vahide Şefkatlioğlu: "Uyandığımda önce 'Vatan kurtuldu mu?' demişim

15 Temmuz hain darbe girişiminin toplumda oluşturduğu yaralar, üzerinden beş yıl geçmesine rağmen hâlâ tazeliğini koruyor. FETÖ'cü hainlerin 251 vatandaşımızı şehit ettiği gecede hem bacaklarını hem de eşini kaybeden Vahide Şefkatlioğlu, yaşadıklarını anlattı.

15 Temmuz 2016 gecesi eşini şehit veren ve gazi olan Vahide Şefkatlioğlu, "Eşimle beraber giderken oğlum arkamızdan geliyordu. Cumhurbaşkanı havaalanına gelecekti, biz de karşılamaya gidiyorduk. Eşim bana 'Sen eve git' dedi. Bense 'Ölmek var dönmek yok artık' dedim." şeklinde konuştu.

"O GÜN İKİ BACAĞIMI KAYBETTİM AMA ACI HİSSETMEDİM"

Akşam TV'ye konuşan Şefkatlioğlu, 15 Temmuz gecesinde eşini ve bacaklarını kaybettiği anı şöyle anlattı:

"Ben tankı görmedim, sadece paletten açılan ateşler havalara saçılıyordu ve insanlar koşmaya başladılar. Eşim 'Bariyerlerin karşı tarafına geçelim' dedi. Biz bariyerlerden geçerken tank bizim üzerimizden geçti. Düşünün; tank üstünüzden geçiyor, iki bacağınızı kaybediyorsunuz. O an hepsini duyup hissediyorsunuz ama acı hissetmiyorsunuz."

"UYANDIĞIMDA ÖNCE 'VATAN KURTULDU MU?' DEMİŞİM"

İki buçuk ay yoğun bakımda kalan gazi Vahide Şefkatlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uyandığımda önce 'Vatan kurtuldu mu?' demişim. Eşimi sordum, durumunun çok ağır olduğunu ve konuşamayacak durumda olduğunu söylediler. Bir buçuk ay boyunca beni böyle oyaladılar. Oğlum bir gece 'Anne, babam şehit oldu' dedi. Ağlamadım, çünkü bu büyük bir gururdu."

"BİZ BİR TARİH VE ŞANLI BİR GECE YAZDIK"

15 Temmuz gecesinde darbeci hainlere karşı verilen mücadelenin önemine değinen Vahide Şefkatlioğlu şunları söyledi:

"Vatanımız bize atalarımızdan kolay gelmedi. O yüzden çocuklarımıza vatanın, ezanın, bayrağın ve devletin ne demek olduğunu anlatmamız lazım. Bizim o gün çıkmamızın sebebi ileride evlatlarımızın da bu vatana sahip çıkmasıydı. Eğer biz kaybetseydik kanlı bir gece olacaktı. Kaybetmedik ve biz bir tarih, şanlı bir gece yazdık."

"15 TEMMUZ'A TİYATRO DİYENLER İÇİN, BEN BİR BACAĞIMI VE EŞİMİ KAYBETTİM"

15 Temmuz 2016 gecesinde yaşananları "tiyatro" diye nitelendirenlere tepki gösteren Vahide Şefkatlioğlu, "15 Temmuz'da askerimizin üniformasını giyerek bize bunu yaptılar. İnsanlar ellerinde Türk bayraklarıyla geçerken göz göre göre tankı insanların üzerlerine sürdüler. 15-16 yaşında şehitlerimiz var. 15 Temmuz'a tiyatro diyorlar. Ben bir bacağımı kaybettim, eşimi kaybettim, 3 tane çocuğum babasız kaldı ve 251 tane şehit var bunların çoğu çocuk. Bunu bizim tanklarımız ve bizim silahlarımızla yaptılar." diye konuştu.