0530 708 54 54
0530 708 54 54
07 Nisan 2023 Cuma 10:54:00 - Güncelleme:07 Nisan 2023 Cuma 10:54:00

Ziraat Bankası, 1,3 milyar dolar sendikasyon temin etti

Ziraat Bankası 423 milyon ABD Doları ve 779 milyon Euro olmak üzere toplamda 1,3 milyar ABD Doları büyüklüğünde sendikasyon kredisi temin ederek, geçen yıl sağladığı krediyi %103 oranında başarılı bir şekilde yeniledi.

Banka'dan yapılan açıklamaya göre, 367 gün vadeli, Euro ve ABD Doları cinsinden iki dilimden oluşan kredinin koordinatörlüğünü Abu Dhabi Commercial Bank PJSC ve Emirates NBD Capital Limited gerçekleştirirken, Emirates NBD Capital Limited ve Standard Chartered Bank sürdürülebilirlik koordinatörleri olarak görev aldı.

Küresel belirsizliklerin ve gelişmiş ülke kaynaklı bankacılık risklerinin artış gösterdiği zorlu piyasa koşullarına karşın, 25 ülkeden 52 bankanın yüksek ilgisi ile yenilenen kredi, Türkiye'de bir banka tarafından tek seferde sağlanan, en büyük ve en geniş katılımlı sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca, kredi anlaşması çerçevesinde, Şubat ayı içerisinde yaşadığımız ve toplumumuzun tüm kesimlerini derinden etkileyen depremin etkilerinin azaltılması amacıyla devreye aldığımız, Deprem Destek Paketleri kapsamında kullandırılan krediler sürdürülebilirlik performans kriteri (ESG KPI) olarak belirlenmiştir.

Sendikasyon kredisine dair açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, "Küresel resesyon endişelerinin arttığı, jeo-politik koşullardaki belirsizliğin sürdüğü ve gelişmiş ülke bankacılık risklerinin ön plana çıktığı piyasa koşullarına rağmen, sendikasyon kredimize bu yıl farklı coğrafyalardan 13 yeni bankanın iştirakiyle toplamda 52 uluslararası bankanın katılımı sağlanmıştır. Diğer taraftan, sorumlu ve sürdürülebilir bankacılık anlayışımızın bir yansıması olarak, Deprem Destek Paketi kredilerinin sürdürülebilirlik kriteri olarak belirlenmesiyle, uluslararası muhabir bankalarımızın da sürece duyarlılığını ve yapmış oldukları sosyal katkıyı memnuniyetle gözlemledik.

Sendikasyon kredimize gösterilen yoğun ilgi; sağlam finansal yapıya, istikrarlı büyümeye ve etkin risk yönetimine sahip bankacılık sektörümüze ve sektörün en büyük oyuncusu olan Bankamıza güvenin bir yansımasıdır. Ziraat Bankası olarak temin ettiğimiz bu kaynakla, dış ticaretin finansmanına katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Çok iyi biliyoruz ki; kararlı ve etkin finansal aracılık yaklaşımımız ile sorumlu ve sürdürülebilir bankacılık anlayışımız, bireyler ve şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılayarak ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaya devam edecektir. Son yıllarda artan dış ticaret payımızı, dış finansmanda derinleşme ve çeşitlendirme yönünde atacağımız adımlarla ileriye taşımayı ve muhabir bankalar, uluslararası yatırımcılar ve tüm dış paydaşlarımızla yakın iş birliğimizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtmek isterim. Bu vesile ile başta koordinatör bankalarımız olmak üzere, bu büyük krediye destek olan tüm muhabir bankalarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.

Etiketler : ziraat bankası abd doları euro alpaslan çakar sendikasyon kredisi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX