0530 708 54 54
0530 708 54 54
05 Ağustos 2021 Perşembe 08:31:00 - Güncelleme:05 Ağustos 2021 Perşembe 13:03:00

Yangın fırsatçıları cezasız kalmayacak

Çıkan orman yangınları fırsata çevirenler, eldiven, yanık kremi, yangın topu ve maskeye astronomik zamlar yapınca bakanlık harekete geçti. Bakan Muş “Her türlü suiistimal cezasız kalmayacak, fırsatçılar cezalandırılacak” dedi.

Ülke genelindeki yangınları söndürmek için topyekun mücadele sürerken, fahiş kar peşinde koşanlar yine sahaya çıktı. Fırsatçılar; eldiven, yanık kremi, yangın topu, yangın tüpü, maske gibi temel ihtiyaç malzemelerini fahiş fiyatlarla satışa sundu. Sosyal medyada da gündem olan fahiş fiyat artışları üzerine bakanlık da harekete geçti.

DENETİMLER BAŞLADI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yaptığı açıklamada "Yangın söndürme topu, yangın tüpü, yangın söndürme kıyafetleri gibi malzemelerde fahiş fiyat artışları yapıldığına ilişkin iddialar bakanlığımızca incelemeye alınmıştır" dedi. Muş "Ülkemizin yangınlarla mücadele ettiği bu dönemde, çalışmaları sekteye uğratacak olan her türlü suistimal cezasız kalmayacaktır ve fırsatçılar cezalandırılacaktır. Bu çerçevede bakanlığımız Ticaret İl Müdürlükleri tarafından gerekli denetimlere başlanmıştır" diye konuştu.

TİCARET LİSANSI İPTAL

Bakanlığın başlattığı denetimlerin yanında bazı e-ticaret siteleri de bazı fırsatçıların fahiş fiyatla satış yaptığı yönündeki uyarıları üzerine o satıcıların ilanlarını siteden kaldırdı. Hatta hepsiburada.com daha önce 260 lira olan bir yangın söndürme tüpünü 483 liraya satan bir satıcının satış lisansını iptal ettiğini duyurdu.

BİR GÜNDE %633 ZAM YAPAN BİLE VAR

Yangınla mücadele malzemelerine talep artınca bir fırsatçı satıcı 2 Ağustos tarihinde 44 TL olan ısıya dayanıklı eldiveni, bir günde yüzde 633 artarak 330 TL'ye çıkardı. 6 ay önce 262 TL olan yangın söndürme topu ise 480 TL'den satıldı. 20 metrelik yangın söndürme hortumları 5 Temmuz'da 426 TL iken 1 Ağustos itibarıyla yüzde 15 zamlandı. 28 Temmuz'da 165 TL olan 6 kg'lık yangın söndürme tüpü ise 200 TL oldu.

TÜKDES: MUTLAKA ŞİKAYET EDİN

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal "Orman yangınlarını fırsata çevirenleri şikayet edin" çağrısı yaptı. Bakal, küçük bir azınlığın yangını fırsata çevirme telaşı içinde olduğunu anlatarak, "Tüketicimizin bu konuda hassas davranarak konuyu muhakkak ilgili mercilere bildirmesi önem arz ediyor. Devletimiz fırsatçılara gereken cezayı verecektir. Emin olun ki fırsatçılık ülkeye ihanettir. İhtiyaç duyulan ürünlerin fiyatlarıyla oynanması çok üzücü. Ticaret Bakanlığı, bu konularla ilgili ALO 175'i kurdu. Ayrıca mobil uygulama da yaptı. Tüketici olarak suça göz yummamalıyız" dedi.

Bir emlakçı verdiği ilanda arazinin imarı olma- masına rağmen 'İmara açılacak' diye reklam yaptı. Ancak ilan sahibi daha sonra tepkiler üzerine 'ilana açılacak' ibaresini kaldırdı.

YANAN TARLALARI SATIŞA ÇIKARDILAR

Bazı fırsatçılar daha yangınların külleri soğumadan yanan arazileri satışa çıkarmaya başladı. Açılan ilanlara tepki gösteren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan "Daha acımız dinmemişken, yangının külü soğumamışken birçok emlak sitesinde yanan arazilerin satışa çıkarıldığını tespit ettik" dedi. Satışa çıkarılan bazı arazilerin 'İmara açılacak yatırımlık arazi' gibi tanımlarla reklamının yapıldığına dikkat çeken Akdoğan, "Yatırım yapmayı düşünenlerin bu tarz yanıltıcı ifadelere inanmamalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

(Akşam)