• BIST
  1335.52
 • Dolar
  7,8939
 • Euro
  9,4042
 • Altın
  460,0210
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Nisan 2017 Salı 10:47:00 - Güncelleme:18 Nisan 2017 Salı 12:48:00

Merkez Bankası'ndan dolara kritik müdahale!

Merkez Bankası dövizde yeniden başlayan yükselişi durdurmak için bugün de "miktar yöntemiyle bir hafta vadeli repo ihalesi" açmaınca, 3.71 lirayı aşan dolar 3.68 - 3.69 lira aralığına çekildi.

 

Merkez Bankası dövizde yeniden başlayan yükselişi durdurmak için bugün de "miktar yöntemiyle bir hafta vadeli repo ihalesi" açmayınca, 3.71 lirayı aşan dolar 3.68 - 3.69 lira aralığına çekildi.

 

Normal günlerde haftalık repo ihalesinde piyasayı yüzde 8.0 faizle fonlayan Merkez Bankası, bugün yüzde 9.25 faiz oranından Borsa İstanbul kotasyon miktarını da "sıfır" olarak ilan etti. Likiditeye ihtiyacı olan bankalar, bu ihtiyaçlarını Merkez Bankası'nın yüzde 11.50 dolayında maliyeti bulunan "geç likidite penceresi" olanağından karşılamak zorunda kalacaklar.

 

Referandum sonrası belirsizliklerin sona ermesinin etkisiyle 3.63 liraya gerileyen dolar ve 3.86 liraya gerileyen euronun yönü, AGİT'in seçim raporu ve sonuçlara ilişkin tartışmaların etkisiyle dün öğleden sonra yeniden yukarıya döndü ve akşam saatlerinde dolar 3.7151 düzeyine kadar yükseldi.

 

Merkez Bankası'nın bugünkü "sıkılaştırma adımı" sonrasında, yeni güne de 3.7139 liradan başlayan dolar 3.68 - 3.69 lira ve 3.9560 liradan başlayan euro da 3.92 - 3.93 lira aralığına geriledi.

 

"Erken seçim söylentileri…"

 

İş Yatırım'ın "Erken Seçim söylentileri" başlıklı günlük piyasa raporunda, "Referandumu geride bırakan Türkiye varlıklarında bir ayrışma yaşandı" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

 

"Türk lirası bu sabah yüzde 1.0'e yakın kayıpla en kötü performans gösteren para birimi konumunda. Türk lirasının zayıf seyrinde referandum kararını geride bırakmamıza rağmen Ankara kulislerinde suların durulmaması etkili oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin başına geçip 2018 baharında yapılacak bir seçim için çalışmalara başlayacağı beklentisi, Suriye veya Irak’ta yeni bir askeri operasyon yapılabileceği endişesi piyasaları baskıladı."

 

AGİT: YSK'nın mühürsüz pusulalar ile ilgili kararı güvenceyi ortadan kaldırdı

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na göre (AGİT) Türkiye'de düzenlenen referandum, "uluslararası standartlara uyumun gerisinde" kaldı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı/ Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi (AGİT/ DKİHB) tarafından oluşturulan Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti'nin (SSGH) düzenlediği basın toplantısında konuşan Heyet Başkanı Tana de Zulueta, "standart dışı sahada oynandığı"nı söylediği referandumda, "evet" ve "hayır" taraflarının "eşit olmayan koşullarda" yarıştığını vurguladı.

 

Basın açıklamasında konuşan Avrupa Parlamenterler Meclisi Temsilciler Kurulu Başkanı Cezar Florin Preda da, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) "mühürsüz pusulalar" hakkındaki kararına da değinerek, "YSK'nın mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını ve kanunla çelişkili olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

 

Oy sayım prosedüründe son anda yapılan değişikliklerin de "önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını" vurgulayan Preda, "Ziyaret ettiğimiz sınırlı sayıdaki sandık referandum gününde düzenli ve verimliydi. Referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi" dedi. (DHA)