• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Ocak 2018 Cuma 00:19:00 - Güncelleme:19 Ocak 2018 Cuma 00:23:00

İlk gün bereketi

2. Expo Turkey by Qatar'ın ilk gününde bin 600'den fazla iş görüşmesi gerçekleştirildi ve 60 milyon dolarlık ihracat anlaşması imzalandı.

112 Türk firmasının katıldığı 2. Expo Turkey by Qatar, Katar'ın başkenti Doha'da başladı. Doha Exhibition and Convention Center’da (DECC) düzenlenen fuarın açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Katar'a Türk şirketlerinin adeta çıkarma yaptığını kaydederek, fuarda Türk mallarına ve şirketlerine karşı büyük ilgi olduğunu ifade etti. 

KATARLA İLİŞKİLER MÜKEMMEL 

Tüfenkci, “Bizler de Türkiye olarak bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Kalıcı ve sürdürülebilir iş birliğini artıracak projelere birlikte imza atmalıyız. Burada iş yapma şeklini iyi öğrenerek kalıcı olmamız gerekir” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde başlatılan iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin bugün geldiği noktanın mükemmel olduğunu anlatan Tüfenkci, bu siyasi iklimin de değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. 

DESTEĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR 

Tüfenkci, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası organizasyonu kapsamında bu ülkede altyapı ve üst yapı projelerinden mobilya sektörüne kadar çok ciddi fırsatlar olduğunu vurguladı. Katar'a ambargo uygulandığı dönemde Türkiye'nin hızlı bir şekilde hareket ederek bu ülkeye gıda maddeleri gönderdiğini hatırlatan Tüfenkci, bunun sürdürülebilir olmasını istediklerini söyledi. 

İHRACATI ARTIRACAK

Bülent Tüfenkci, bu fuarların Türkiye'nin ihracatına katkı sağlayacağını belirterek, Türk ürünlerine yönelik ilgiden bahsetti. Katar'da Türk şirketlerine pozitif ayrımcılık yapılacağına ilişkin bir yorum üzerine Tüfenkci, yetkililerin kendilerine “Türk firmalara öncelik tanıyacağını” söylediğini aktardı.Tüfenkci, Katar Ticaret ve Sanayi Odası'nın da bu kapsamda çalışmaları olduğunu bildirdi. Katar'a uygulanan ambargo sonrası Türkiye'nin bu ülkenin yanında olduğunu anlatan Tüfenkci, 2017'de iki ülke arasındaki ticaret hacminin henüz kesin olmamakla birlikte 900 milyon dolara ulaştığını, bu rakamın daha da yukarılara çıkacağını vurguladı. 

KARPUZ ADANA'DAN

Etkinlikte yer alan Çukurova Kalkınma Ajansı'nda Adana, Mersin ve bölgenin önde gelen şirketleri yer aldı. Bölgede yetişen ürünlerin tanıtıldığı, yatırım fırsatlarının anlatıldığı stantta yetkililer Katarlı alıcılarla ikili görüşme gerçekleştiriyor. Ajans yetkililerinden alınan bilgiye göre Katarlılar özellikle gıda ürünlerine yoğun ilgi gösterirken, diğer yatırım fırsatlarını da araştırıyor. Yetkililer, “Katar karpuzu Fas'tan, turunçgilleri İspanya gibi ülkelerden alıyor. Artık Katar karpuzu Fas'tan değil Adana'dan alacak. Turunçgiller buraya Çukurova'dan gelecek” şeklinde konuştu.

TÜRK ŞİRKETLERİ ÖNCELİKLİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası organizasyonu için Türk şirketlerin herhangi bir proje üstlenip üstlenmeyeceğinin sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı: “Türk şirketlere öncelik tanıyacaklarını bizzat ifade ettiler. Bununla ilgili zaten Doğuş, TAV, Tekfen gibi firmalarımız görüşüyor ve önemli projeler gerçekleştiriyor. Türk firmaları yaklaşık 14,5 milyar dolarlık proje gerçekleştiriyor. Bu daha da artacak. Özellikle Cumhurbaşkanımızın haksızlığa karşı duruşunun Katar'da büyük bir memnuniyet uyandırdığını görüyoruz. Bunun meyvelerini fuarlarla, iş adamlarımızın gezileriyle alacağız.” 

KAPIMIZ HER ZAMAN TÜRKİYE'YE AÇIK

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani, iki ülke arasında her geçen gün daha iyiye giden bir ilişki olduğunu belirterek, işbirliğini daha da geliştireceklerini söyledi. Al Sani, “Katar'ın kapısı Türk şirketlerine her zaman açık. Türk yatırımcıları bekliyoruz. Sadece 1-2 alanda değil en az 6-7 sektörde ilerleyeceğiz. Ayrıca Türk şirketlerine ayrıcalık tanıyoruz ve bundan sonraki süreçte yeni ayrıcalıklar için değerlendirmeler yapıyoruz.” dedi. 

112 FİRMA KATILDI

Medya City tarafından organize edilen 2. Expo Turkey by Qatar'a 112 Türk  firması katılıyor. Türkiye ve Katar arasında yeni ticaret köprüleri kurması hedeflenen fuarın açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Al Sani'nin yanı sıra Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Medya City Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt'un katılımıyla başladı. Fuarın ilk gününde bin 600'den fazla iş görüşmesi gerçekleştirilirken, 60 milyon dolarlık ihracat anlaşmasına imza atıldı. 

SEKTÖRÜN ÖNCÜLERİ BURADA

Başta gayrimenkul olmak üzere inşaat, mobilya, makine, yapı malzemeleri, lojistik, bilgi teknolojileri, gıda ve sağlık turizmi sektörlerinin öncü şirketlerinin yer aldığı fuara Emlak Konut GYO, Çaykur, Tekfen, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş, Türksat, Katmerciler, Çilek Mobilya ve Çaykur gibi sektörlerinin öncüsü şirketler başta olmak üzere toplamda 112 Türk şirketi katılıyor. 

Antalya'ya yoğun ilgi

“EXPO Turkey by Qatar 2018” Fuarı’na katılmak üzere gittiği Katar’da Antalya’nın mega projelerini ve yatırım fırsatlarını anlatan Başkan Menderes Türel, Katarlı yatırımcılara, “Şimdi Antalya zamanı” dedi. Boğaçayı, Kruvaziyer Liman, Tünektepe, Konyaaltı Sahili gibi dünya çapındaki projeler Katarlı yatırımcıların büyük ilgisini çekti.