• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8684
 • Euro
  9,4299
 • Altın
  450,0580
0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Kasım 2017 Cuma 00:49:00 - Güncelleme:24 Kasım 2017 Cuma 00:50:00

Ev kadınına 15 bin TL

Devlet, iş kurmak isteyen kadınlara faizsiz 15 bin liraya varan kredi desteği veriyor. Başarılı olursa kredinin bir kısmı da hibe ediliyor. Bunun için proje hazırlayıp sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurmak yeterli. 

Girişimci kadınlar faizsiz krediyle destekleniyor, kendi işinin sahibi yapılıyor. Aile Bakanlığı, iş kurmak isteyen kadınlara 15 bin lira faizsiz kredi sağlıyor. Kredi için 2 yıl geri ödeme istenmiyor. Bu sürenin ardından kadınlar, kazandığı paralarla 6 yılda eşit taksitlerle geri ödeme yapabiliyor. Bu krediden yararlanabilmek için hazırlanan proje ile birlikte bulunulan ilçedeki kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ofisine başvurmak yeterli. Proje uygun bulunursa, 15 bin liraya varan faizsiz kredi desteği sağlanıyor. 

BAŞARILI OLANA HİBE 

Destek kapsamında, kırsal alanda meyvecilik projelerinde geri kredi ödemesi 11 yıl olarak belirlendi. Meyvecilik projeleri için destek alan bir kişi borcunu ilk 5 yıl ödemesiz sonraki 6 yıl 6 eşit taksitler halinde ödeyecek. Verilen desteklerde başarılı görülen projelerin son bir yıllık geri ödemesi de hibe edilecek. Başarı kriterleri arasında açılan işyerinde en az 2 kadının da istihdam edilmiş olması ve geri ödemelerin düzenli yapılması var. 

ŞARTLAR NELER? 

Faizsiz kredi desteğinden şu şartları taşıyanlar yararlanabiliyor:  n Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamak ve bu kuruluşlardan aylık gelir almamak.  n İşin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olmak.  n Fon kaynaklarıyla desteklenen gelir getirici projelerden yararlanmamış olmak.  n Aktif esnaf olmamak. Bankadan kredi çekemiyor olmak.”

El işi yapana emeklilik fırsatı 

Ev kadınları daha düşük primlerle emeklilik hakkı elde edebiliyor. İsteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü  gibi eşyaları evde çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Başvuru için önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Ayrıca kimlik fotokopisi gerekiyor.