• BIST
  1317.73
 • Dolar
  7,9484
 • Euro
  9,4475
 • Altın
  463,1830
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Ocak 2019 Cuma 08:00:00 - Güncelleme:18 Ocak 2019 Cuma 08:02:00

Dar gelirli emekliye kira yardımı talebi

Yardıma muhtaç emeklinin cebini rahatlatacak yeni destekler gündemde. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “Isınma giderleri arttı. Özellikle kış aylarında kira yardımı şart oldu” dedi. 

Ergün, yaptığı açıklamada kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının önemli bölümünü oluşturduğuna dikkati çekti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranlarıyla hane halkı tüketim harcamaları rakamlarının yaşam koşullarından uzak olduğunu öne süren Ergün, şunları kaydetti: 

AYLIĞIN YARISINI GÖTÜRÜYOR 

“Kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının yüzde 20 veya 30'u arasında kaldığına inanmak mümkün görünmüyor. TÜİK'in bu hesaplamaları, hangi ülkede yaptığını açıkçası çok merak ediyoruz. Yeni yılla birlikte kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesi, emeklilerimizin hane halkı tüketim harcamalarını yükseltiyor. Bu harcamalar bin lira aylık alan bir emeklinin gelirinin yaklaşık yüzde 60'ına denk geliyor. TOKİ konutları tarzında bir evdeki yaşam koşullarında ise kira, aidat, ısınma, aydınlatma gibi harcamalar, ortalama seviyede aylık alan bir emeklinin aylığının yarısını götürüyor.” 

Talebimiz ek ödeme 

Emeklilerin ya önceki yaz harcamalarından kısmak ya da bir sonraki yaz aylarına borçlanarak girmek suretiyle kışı atlatmaya çalıştığını belirten Ergün, şöyle konuştu: “Enflasyondan kaynaklı artışlar, emeklilerimizin giderlerindeki artışları karşılamakta yetersiz kalıyor. Emeklilerimizin bilhassa kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaç duyduğu açıkça ortadadır. Hükümetten talebimiz, zorlu kış koşullarında geçimlerine katkı sağlayacak şekilde emeklilere 'kira ve yakacak yardımı' adı altında ek bir ödemenin yapılmasıdır.”