• BIST
  1330.87
 • Dolar
  7,8158
 • Euro
  9,4809
 • Altın
  461,3880
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Ocak 2018 Cuma 00:16:00 - Güncelleme:19 Ocak 2018 Cuma 12:30:00

Çılgın projeye hayran kaldılar

Katar’daki fuarda Kanal İstanbul projesi de tanıtıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılar çılgın projeyle yakından ilgilendi. 

Türk şirketleri, 112 firmayla katıldığı 2. Expo Turkey by Qatar'da Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlatırken, bu ülkeden yatırımcı çekmek ve ihracat yapabilmek için çok sayıda ikili görüşme gerçekleştiriyor. Fuara katılan Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Türkiye'de Avrasya Tüneli, Marmaray, 1915 Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin ardı ardına hayat bulduğunu kaydederek, bu projelerin Türkiye'nin cazibesini artırdığını söyledi. 

10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM 

Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak kendilerinin de bu ilişkileri farklı boyutlara taşıyacak temaslarda bulunduğunu anlatan Yetim, bu çerçevede Emlak Konut olarak yaklaşık 10 milyar liralık yatırım projesiyle fuara katıldıklarının bilgisini verdi. 

PROJELERLE İLGİLİLER 

Ertan Yetim, fuarda Katarlı yatırımcıların yanı sıra bu ülkedeki Emlak Konut ölçeğindeki şirketin yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Özellikle Kanal İstanbul projesi burada büyük bir heyecan oluşturmuş durumda. Bu ilgiyi burada yakinen görme imkanımız oldu. Katar'ın Emlak Konut ölçeğindeki şirketi ile yaptığımız görüşmelerde kendilerinin projelerimize yakından ilgili olduklarını gördük ve onları Türkiye'ye davet ettik. Bir çalışma grubu oluşturup birlikte neler yapabileceğimize bakmak istiyoruz. Kanal İstanbul civarındaki arsalarımızla ilgili bir bilgi paylaşımında bulunduk.” 

Çalışmalara  başladık

Erkan Yetim, şu anda Kanal İstanbul bölgesindeki portföylerinde olan arsalardan bahsederek, şu bilgileri verdi:”Kanal İstanbul güzergahı üstünde Arnavutköy-Dursunköy'de 3,6 milyon metrekare, Küçükçekmece'deki Bizim Mahalle projemizin ihale edilmemiş 450 bin metrekarelik bölümü, Başakşehir-Hoşdere'deki 340 bin metrekarelik alan ve son olarak Başakşehir-İkitelli-Ayazma-Kayabaşı bölgesindeki 240 bin metrekarelik arsalarımız yer alıyor. Toplamda 4,6 milyon metrekareye tekabül eden bu arsalar üzerinde neler yapabileceğimizi Katarlı yatırımcılarla görüşeceğiz.” Yetim, hasılat paylaşımı modeli ile nasıl projeler gerçekleştirebileceklerini değerlendireceklerini bildirdi. 

'Yabancıya konut satışı 10 milyar dolara ulaşacak'

Yetim, mütekabiliyet sonrası Türkiye'de yabancı yatırımcılar için birçok düzenlemenin de ardı ardına hayata geçtiğini kaydederek, bugün 4-5 milyar dolar seviyesinde olan yabancı yatırımcı payının bu ve benzeri yeni düzenlemelerle yakın vadede 10 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını bildirdi. Fuarda devlet tarafından hayata geçirilen bu teşvikleri anlattıklarını dile getiren Yetim, “Hükümetin sağladığı teşvikler sayesinde Katarlı yatırımcıların gayrimenkul sektörümüze yönelik ilgisi ciddi şekilde arttı. Bunu bugün daha iyi gözlemledik” diye konuştu. 

Yatırım köprüsü 

Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Türk ve Katar pazarını tanıtmaya yardımcı olacak farklı etkinlikler düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı. 

Özer, dün Katar'da başlayan 2. Expo Turkey by Qatar Fuarı'na katılan yaklaşık 250 iş adamıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Büyükelçi Özer, Türkiye ile Katar arasındaki uyumlu siyasi ilişkilerde ticaret sektöründen faydalanılması gerektiğini belirtti ve bu bağlamda iş adamlarına Türk ve Katar pazarını tanıtmaya yardımcı olacak farklı etkinlikler düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı.Özer ayrıca, Türk ticaret sektörünün, Körfez kriziyle birlikte Katar'a verdiği desteğe dikkati çekti.