0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
17 Ekim 2021 Pazar 11:55:00 - Güncelleme:17 Ekim 2021 Pazar 11:55:00

Bu illerde arsa alan yaşadı! Kapış kapış gidiyor

Kaynak: Takvim

ABONE OL

Koronavirüs sonrası tercihlerin değişmesi ve uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması bazı illerde arsa fiyatlarını uçurdu. Firmalarca geliştirilen projelerde müstakil evlerin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle vatandaş arsa alıp ev yapma istediğiyle talebi artırdı. İşte listedeki yerler...

Arsa fiyatları son 2 yıldır hızla yükseliyor. Covid-19 salgını nedeniyle değişen beklentiler, uzaktan çalışma, deprem korkusu, İstanbul gibi büyükşehirlerin dışında müstakil yaşamı cazip hale getirdi.

Takvim'de yer alan habere göre firmalarca geliştirilen projelerde müstakil evlerin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle vatandaşın özellikle İstanbul dışında kendi arsasını alıp ev yaptırma istediği bu artışta etkisini gösteriyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından Ege, Akdeniz ve Marmara kıyı bölgeleri için yapılan araştırma da Arsa fiyatlarındaki artışı ortaya koyuyor.

KIYI BÖLGELERİ TERCİH EDİLİYOR

İmarlı arsalar üzerinden yapılan araştırmayı değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal, "Bölge bölge incelendiğinde, en fazla artışın yazlık kullanımına da yönelik olması nedeniyle kıyı bölgelerinde olduğu görülüyor" dedi.

Ünal, "Ege kıyılarında Muğla ilinde Datça, Bodrum, Marmaris, Dalyan, Fethiye ilçeleri, İzmir ilinde Urla, Alaçatı, Çeşme, Dikili, Seferihisar, Foça ilçeleri; Akdeniz kıyılarında Antalya ilinde Kaş, Kalkan, Alanya, Manavgat ilçeleri, Mersin ilinde Anamur, Silifke, Mezitli, Erdemli ilçeleri; Marmara'da ise Çanakkale ilinde Geyikli, Ayvacık, Gelibolu ilçeleri ile Balıkesir ilinde Edremit, Ayvalık ilçeleri arsa metrekare birim değer artış oranlarında dikkat çeken yerler olarak öne çıkıyor" diye konuştu.

Uzman isim, yatırım amacıyla alım yapanlar kadar, kendi bahçeli evini yapıp şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin de fiyat artışında etkili olduğunu vurguladı.

Konut fiyatları için inşaat maliyetleriyle birlikte arsa maliyetlerindeki artış kaynaklı bir yükseliş olduğunu belirten Ünal, "Son bir yılda kıyı bölgelerine bakarsak Muğla Datça'da evlerin ortalama metrekare fiyatı yüzde 105, Bodrum'da yüzde 80, Marmaris'te yüzde 48, Dalyan ve Fethiye'de yüzde 47 arttı. İzmir'e bakarsak, Foça ve Seferihisar'da yüzde 77, Çeşme'de yüzde 75, Urla'da yüzde 74, Alaçatı'da yüzde 67, Dikili'de yüzde 63 artış var" dedi.

ARSA FİYATLARI ARTIŞINDA İZMİR İLK SIRAYI ALDI

Yapılan araştırmaya göre arsa fiyat artışında İzmir ilk sırada. 2019-2021 arasındaki fiyat artışları incelendiğinde en büyük artışın yüzde 178 ile İzmir Seferihisar'da olduğunu belirten Ünal şunları söyledi:

"Bu artışı yüzde 176 ile Dikili, yüzde 170 ile Alaçatı, yüzde 147 ile Çeşme izliyor. İzmir aynı zamanda arsa fiyatının en yüksek olduğu il. Çeşme'de metrekare fiyatı 10 bin lirayı, Alaçatı'da 8 bin lirayı buluyor." İzmir'den sonra en büyük artışın yüzde 143 ile Muğla Datça ve yüzde 137 ile Bodrum'da görüldüğünü belirten Ünal, "Çanakkale'de fiyat artışları yüzde 131'i bulurken, Mersin'de yüzde 105'e, Balıkesir'de yüzde 91'e, Antalya'da ise yüzde 87'ye kadar yükseliyor"

KONUT FİYATI DA ARTIYOR

Ünal yaptığı açıklamada, "Mersin'de ilçesine göre değişmekle birlikte yüzde 50 ile 65 arasında artış oldu. Antalya'da da artışlar yüzde 30'dan başlayıp kimi ilçede yüzde 68'i gördü. Konut fiyatı Çanakkale'de yüzde 55, Balıkesir'de yüzde 58'e varan oranda arttı" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE 950 BİN ARSA VE TARLA SATILDI

Türkiye genelinde, ocak-eylül döneminde 2 milyon 118 bin 963 adet gayrimenkul satış işlemi yapıldı.

Bu işlemlerden 919 bin 972'sini konut, 375 bin 986'sını arsa, 573 bin 982'sini tarla, 93 bin 649'unu işyeri, geri kalanını ise diğer taşınmaz cinsleri oluşturdu.

Arsa ve tarla satışlarının toplamı yaklaşık 950 bini bulurken, konut satışını da geride bıraktı.

Etiketler : korona ev asrsa alış satış
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX