• BIST
  1126.9
 • Dolar
  6,9511
 • Euro
  8,2077
 • Altın
  441,3250
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
09 Temmuz 2020 Perşembe 11:29:00 - Güncelleme:09 Temmuz 2020 Perşembe 11:46:00

Okullar 31 Ağustos tarihinde açılacak mı? Bakan Selçuk'tan flaş açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayında okulların açılış ı ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Bakan Selçuk, '31 Ağustos'ta okullar açılacak mı?' sorusuna, o günkü şartlara göre hareket edileceğini ifade ederek yanıt verdi. Özel okulların yüz yüze eğitim konusunda bağımsız bir tutum sergileyip sergileyemeyeceğine ilişkin soruya da yanıt veren Selçuk, böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar...

Okulların açılacağı hafta ne olacağını kimse bilemez. bizim için birinci öncelik öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığı. 31 Ağustos'ta açılacak derken bunu temenni ediyoruz. Sağlıklı bir durum oluşursa , şartlar elverişli olursa bu tarihte açacağız demek istiyoruz. Aylardır hazırlanıyoruz.

Bir süre açmayın, uzaktan eğitime devam edin denirse biz buna hazırız. Seyrekleştirme modeli deneyin derlerse buna da hazırız. Neden hazırız, bir yıl sonrasının içeriklerini bitirmek üzereyiz. O kadar hazırız. Gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Bize güvenin, yetkililere güvenin.

Bizim beklentimiz şu, verilere bakarız, ağustos sonu, eylül başında nasıl bir tablo varsa hareket planımızı ona göre uygularız. Her türlü altyapımız ve imkanımız fazlası ile var.

Biz LGS'de bir sınav verdik mi? Verdik. Bunu nasıl başardıysak, tamamını da böyle yapabiliriz. Riski gördüğümüzde ona göre tedbiri hemen alırız. Velilerimizin içi rahat olsun. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kabine bunu sürekli olarak her anlamda ele alıyor.

ÖZEL OKULLAR, DEVLET OKULLARINDAN BAĞIMSIZ OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİM VEREBİLECEK Mİ?

"Devlet okulları yüz yüze eğitim vermez ise, özel okullar insiyatif alarak bu eğitimi verebilir mi?" sorusuna yanıt...

Devlet okulları için başka şart, özel okullar için başka şart diye bir şey yok. Özel okullardkai öğretmen ve öğretmenlerimizin sağlığından da biz sorumluyuz.

VAKA SAYILARININ AZ OLDUĞU İLLERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM OLABİLİR Mİ?

"Vaka sayısının az olduğu illerde yüz yüze eğitim olabilir mi?" sorusuna yanıt...

Bizim planlarımız her türlü koşula karşı. Eğitim ve pedagojinin de bazı kuralları var. Biz buna göre değerlendiririz. Şöyle olursa, böyle olursa ile durumu daha da karmaşıklaştırmaya gerek yok. Gerekli tedbirleri alırız hiç endişeniz olmasın.

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖZEL OKULLAR PARA İADESİ YAPACAK MI?

Ticaret hukuku ile ilgili durumlara biz müdahil olamayız. Bu doğru değil. Bu konulara karşı zamanı geldiğinde tedbirleri oluşturmak gerek. Derneklerle istişare içindeyiz. Türkiye'deki özel okul temsilcilerinin tamamı ile görüşmeler yapıyoruz. O, o zamanın sorusu.