0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
14 Şubat 2022 Pazartesi 13:00:00 - Güncelleme:14 Şubat 2022 Pazartesi 14:09:00

Ukrayna'dan tansiyonu düşürecek adım

Kaynak: aksam.com.tr

ABONE OL

Ukrayna'nın İngiltere Büyükelçisi Vadim Pristaiko, “Ukrayna savaşı önlemek için NATO'ya üyelik hedefinden vazgeçmeyi düşünebilir.” dedi.

Rusya'nın en önemli taleplerinden birisi olan Ukrayna'nın NATO'ya katılmaması konusunu Batı ülkeleri kabul etmedi. İttifakın herkese açık olduğunu belirten Avrupa devletleri "Putin'in diğer konulardaki görüşlerini değerlendirebiliriz" açıklamasında bulundu.

Ukrayna'nın Londra Büyükelçisi Vadim Pristaiko, BBC'ye verdiği röportajda ülkesinin savaşı önlemek için NATO'ya katılma arzusundan vazgeçmeye istekli olabileceğini söyledi.

ZELENSKİY, GERGİNLİĞİ DÜŞÜRMEK İÇİN BİDEN'I KİEV'E DAVET ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden'ı gerginliği düşürmek için Kiev'e davet etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, taraflar gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Ukrayna etrafındaki güvenlik durumunu ele aldı.

Zelenskiy, ülkesinin tüm riskleri anladığını ve her gelişmeye hazır olduğunu belirterek, "Ukrayna'ya karşı her gerginliği durduracağız. Ukrayna'nın başkenti Kiev, diğer şehirler Harkiv, Lviv, Dnipro ve Odesa güvenli ve sağlam koruma altında." değerlendirmesinde bulundu.

Biden'a ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğine sarsılmaz desteği için teşekkür eden Zelenskiy, ülkesinin güvenliği olmadan Avrupa'nın güvenliğinin olmayacağına dikkati çekti.

İki lider, barış görüşmelerinin tekrar başlaması için diplomatik çabaları, ayrıca Rusya'ya olası yaptırımları ele aldı.

ABD ile savunma alanında aktif iş birliğini takdir eden Zelenskiy, "Henüz NATO üyesi değiliz. Bu nedenle ancak güçlü bir Ukrayna ordusu ülkemizin güvenliğinin teminatıdır." diye konuştu.

Biden'ı Ukrayna'ya davet eden Zelenskiy, Biden'ın yakın zamanda Kiev'e bir ziyaretinin güçlü bir sinyal ve gerginliği düşürmeye katkısı olacağını aktardı.

Etiketler : Ukrayna RUSYA NATO
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX