0530 708 54 54
0530 708 54 54
07 Nisan 2022 Perşembe 09:41:00 - Güncelleme:07 Nisan 2022 Perşembe 09:41:00

Ukrayna'dan flaş açıklama! Zamanımız kalmadı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi açıklama yaptı. Kuleba, "NATO'dan ne istediğimiz açık; silah, silah ve silah" dedi. Kuleba ayrıca, Rus gemilerine limanlar kapatılmalı." ifadesinde bulundu

Rusya Devlet Başkanı Putin'in talimatıyla başlatılan askeri harekat 43. gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasında çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova'yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı ikinci gününde. Belçika'daki toplantının ana gündem maddesi ise Ukrayna.

"BAŞKA BUÇA İSTEMİYORSANIZ SİLAH YOLLAMALISINIZ"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, karargahın girişinde açıklamalarda bulundu.

Kuleba, daha fazla silaha ihtiyaç duyduklarını belirterek, NATO'dan isteklerini bir kez daha tekrarladı:

"NATO'dan ne istediğimiz açık; silah, silah ve silah. Nasıl kazanacağımızı biliyoruz ancak daha fazla silaha ihtiyacımız var. NATO üyeleri tereddütleri bir yana bırakıp Ukrayna'nın ihtiyacını karşılamak zorunda.

Başka Buça istemiyorsanız silah yollamalısınız. Silah bu kez barışa hizmet edecek. Ukrayna'da kullanılan her silah ülkemizi savunma için kullanılıyor. Silah tedarikinde saldırı ve savunma amaçlı diye ayrım yapmak iki yüzlülük."

"UKRAYNA HALKI YAPTIRIMLAR KONUSUNDA İSTEKSİZLİĞİN BEDELİNİ CANIYLA ÖDEMEMELİ"

Kuleba, "Almanya'nın tavrında değişiklik var ancak yeterli değil. Berlin'in zamanı olabilir ama Ukrayna'nın zamanı kalmadı" dedi.

Yaptırım konusuna da değinen Kuleba, şöyle konuştu:

"Rusya'ya tam yaptırım uygulanmalı. Doğal gaz ve petrol alımı tamamen durmalı. Ukrayna halkı siyasilerin yaptırımlar konusunda isteksizliğinin bedelini canıyla ödememeli. Rusya'nın tüm bankaları swıft sisteminden çıkarılmalı ve rus gemilerine limanlar kapatılmalı."

Stoltenberg'in açıklamaları şöyle:

"UKRAYNA'NIN SİLAHA İHTİYACI VAR"

Ukrayna hükümeti ve halkının cesaretini takdir ediyoruz. Her gün Rus saldırılarına direniyorsunuz.

NATO yıllardır Ukrayna ordusuna eğitim hizmeti verdi, Bugün de Ukrayna ordusunun kendini savunması için ekipman desteği sağlıyoruz

Bugünkü toplantıda Ukrayna'ya daha fazla savunma sistemi, tanksavar sistemi gibi silahların tedarik edilmesini konuşacağız. NATO'nun Ukrayna'ya tedarik ettiği silahların sahada etkili olduğunu görüyoruz.

Mütteffikleri Ukrayna'ya daha fazla silah yardımında bulunmaya davet ettim. Ukrayna'nın ülkesini savunmak için silaha ihtiyacı var.

İŞTE DAKİKA DAKİKA BÖLGEDE YAŞANANLAR...

09:30 Avusturya, 4 Rus diplomatı sınır dışı etti.

09:00 NATO Dışişleri Bakanları toplantısı ikinci gününde. Belçika'daki toplantının ana gündem maddesi ise Ukrayna. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, NATO karargahına girişinde açıklamalarda bulundu. Kuleba, daha fazla silaha ihtiyaç duyduklarını belirterek, NATO'dan isteklerini bir kez daha tekrarladı: NATO'dan ne istediğimiz açık; silah, silah ve silah. Nasıl kazanacağımızı biliyoruz ancak daha fazla silaha ihtiyacımız var. NATO üyeleri tereddütleri bir yana bırakıp Ukrayna'nın ihtiyacını karşılamak zorunda. Başka Buça istemiyorsanız silah yollamalısınız. Silah bu kez barışa hizmet edecek. Ukrayna'da kullanılan her silah ülkemizi savunma için kullanılıyor. Silah tedarikinde saldırı ve savunma amaçlı diye ayrım yapmak iki yüzlülük.

07:36 Japon hükûmeti, Ukrayna'da sivillerin öldürülmesini "şiddetle" kınayarak işlediği "savaş suçları" nedeniyle Rusya'nın cezalandırılmasını istedi.

02:45 Ukrayna ordusu, kırsalda konuşlanan Rus tankının tek atışla imha edildiği görüntüleri yayınladı. Ukrayna basınına düşen görüntülerde kırsalda bekleyen Rus tankının imha ediliş anları görülüyor. Anti-tank füzesi isabet eden tank anında alev aldı ve kullanılamaz hale geldi.

02:30 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Buça kentindeki olaydan sonra Rus ordusunun taktik değiştirdiğini ve işgal ettikleri bölgelerde işledikleri suçların kanıtlarını yok etmeye çalıştığını söyledi.

Zelenski, paylaştığı video mesajında, Buça'da gördüklerinden sonra dünyanın modern Rus devletine yönelik tutumunun değiştiğini belirtti. Söz konusu olaydan sonra Rus askerlerin işledikleri suçların kanıtlarını yok etmeye çalıştığına işaret eden Zelenski, "Buça'dan sonra Rus ordusu taktik değiştirdi. Öldürülen Ukraynalıları işgal altındaki bölgelerin sokaklarından ve bodrumlarından temizlemeye çalıştığı bilgisine sahibiz. Ama sorumluluktan kaçamazlar. Zaten binlerce vatandaşın kayıp olduğunu biliyoruz." dedi.

23:50 Ukrayna'nın Buça kentinde Rus ordusunun sivilleri öldürdüğü anları anlatan bir görgü tanığı, "Üçüncü haftada sivil insanları vurmaya başladılar" dedi.

23:39 Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki parlamento binası önünde, Ukrayna'nın Bucha ve diğer şehirlerindeki Rusya saldırısı protesto edildi. Göstericiler, elleri arkadan bağlı şekilde parlamento binasının önünde yere yattı.

23:36 Yunanistan'ın, ABD'den gelen "Ukrayna'ya Rus yapımı silah gönderme" teklifini reddettiği belirtildi.

23:28 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, gün içinde 4 bin 892 kişinin daha insani yardım koridorları üzerinden güvenli bölgelere tahliye edildiğini bildirdi.

23:23 Çekya hükümeti, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Ukrayna'ya 133 milyon kronluk (yaklaşık 5,5 milyon euro) ek askeri yardım gönderme kararı aldı.

23:07 İngiltere, Rusya'nın en büyük bankası SberBank'ın ile Credit Bank of Moscow'un tüm varlıklarını dondurarak, İngiltere'den Rusya'ya yapılan tüm yeni dış yatırımların sona erdirdi.

23:00 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Donetsk ve Luhansk bölgeleri ile Mariupol şehrinde tam kontrolü sağlamak için Ukrayna'nın doğusunda taarruz operasyonuna hazırlandığını bildirdi.

Etiketler : ukrsyns nsto rusya
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX